Štúdie dokážu priniesť naozaj zaujímavé výsledky. Čo ženy najviac priťahuje na mužoch? Nemusia byť hora svalov, ani nás zabávať od rána do večera...

Nejedna žena sa zaľúbi do „zlého chlapca“. Ochkáme nad nimi, neraz by sme kvôli nim vedeli premôcť troch drakov. No zlí chlapci vôbec nie sú použiteľní pre život. Keď si však hľadáme životného partnera, dôležité sa pre nás sa stáva niečo iné.  Nedávna štúdia našla odpoveď na otázku za milión: Po čom naozaj túžime?

Netúžime po tučnom konte, ani v skutočnosti nechceme mať za muža princa Krasoňa. Keby sme si mohli vybrať len jednu vec, bol by ňou altruizmus. Túžime, aby chlap nebol ľahostajný voči tým, čo potrebujú pomoc. Keď sa vie naozaj obetovať pre ostatných, získava u nás veľké plus.

„Altruizmus je pre ženy veľmi dôležitý. Dá sa povedať, že je hlavnou vlastnosťou, ktorú by si vybrali,“ hovorí vedúci výskumného tímu Worcesterskej univerzity, Daniel Farrelly. Aj keď slovo altruizmus sa skôr vyskytuje v slovníku cudzích slov než v bežnej reči, jeho význam je pre nás dôležitý. Je dôkazom nesebeckého správania sa, a to si v dlhodobých vzťahoch naozaj ceníme.

pixabay.com

Štúdie sa zúčastnilo 202 žien, ktoré mali okolo dvadsať rokov. Výskumný tím im predstavil sériu 12 fotografií dvoch mužov. Jeden z dvojice bol vždy príťažlivý, druhý sa zas medzi atraktívnych mužov neradil. Pod každým obrázkom bol uvedený scenár, v ktorom zohrával kľúčovú úlohu práve altruizmus. Typický scenár vyzeral približne takto:

„Dvaja ľudia idú mestom a všimnú si, že pred kaviarňou stojí bezdomovec. Osoba A sa rozhodne vôjsť do kaviarne a bezdomovcovi kúpi bagetu a čaj. Osoba B predstiera, že telefonuje, len aby nemusela prísť do kontaktu s bezdomovcom a tak ľahostajne prejde okolo.“

Táto altruistická črta prevýšila aj atraktivitu. Samozrejme, altruizmus sa nepripisoval len menej príťažlivým mužom. Vedci si dali pozor, aby ho prideľovali rovnomerne. V niektorých prípadoch obe skúmané osoby dávali do neutrálnej roviny.

Po tomto experimente mali ženy priradiť mužom body od 1 po 5. Prekvapivo najviac bodov získali tí muži, ktorí sa vedeli obetovať pre ostatných. Veda tak potvrdila, že atraktívni muži sú síce vhodní na krátkodobé vzťahy, no našťastie, od života očakávame viac, než len peknú tvár. Veľmi pekný je aj záver štúdie. Jej výsledky môžu povzbudiť mužov, ktorí si neveria a hľadajú si partnerku na dlhodobý vzťah. Ak totiž budú myslieť viac na iných než na seba, vráti sa im to spôsobom, ktorí možno ani nečakajú. Iná štúdia zas ukázala na zaujímavú koreláciu; muži, ktorí prejavili altruizmus, si partnerku našli oveľa ľahšie.

Byť dobrým sa oplatí, však?

simplecapacity
Všetko začína v tvojej hlave
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy