Je veľmi pravdepodobné, že by ste odhadovali skôr iné číslo…

Tak nejak podvedome má každý z nás akúsi predstavu o chronológii života. Tieto predstavy sa však možno zhodujú v jednej veci – čo si myslíte, ktoré obdobie je v živote človeka “najproblémovejšie”? Väčšina ľudí by si totiž myslela, že pokus o samovraždu je najčastejší u vekovej skupiny 20-30 rokov. Problémy s hľadaním práce, partnerské problémy, dlhy, hľadanie sa… Dôvodov na zlomenú psychiku by bolo viac než dosť. Nie je to však celkom tak…

Napriek našim predpokladom sa ukázalo, že realita je úplne iná. Výskum totiž dokázal, že čo sa týka pokusu o spáchanie samovraždy, v najväčšom riziku sú ľudia v strednom veku, a to predovšetkým ženy.

Dokázalo sa, že u ľudí medzi 40-50 rokov je až 2x vyššie riziko pokusu o spáchanie samovraždy, než je to napríklad u 30 alebo 60-ročných ľudí.

Tento výskum pritom nadväzoval na jeden predošlý, ktorý skúmal mieru prežívaného šťastia v jednotlivých vekových obdobiach. Zistilo sa, že najmenej šťastní sú ľudia, ktorí sa vlížia k dosiahnutiu svojej 50-tky. Oba výskumy tak, žiaľ, dokázali to isté.

pexels.com

Profesor Andrew Oswald, autor štúdie, však neskrýva svoje prekvapenie: “Samovražda v strednom veku, teda v období, kedy by sa mal človek cítiť najbezpečnejšie a mal by na tom byť finančne najlepšie, je obrovským paradoxom. Čo núti človeka, ktorý je úspešný, stále zdravý a je na vrchole svojich síl k tomu, aby si siahol na život?”

Jedno z možných vysvetlení poskytuje psychoanalytik Eliott Jaques. Ten tvrdí, že obdobie medzi 40-tym a 50-tym rokom život je obdobím, kedy človek začína prehodnocovať svoj doterajší život a jeho zmysel hľadá tak, ako nikdy predtým. Podľa neho si ľudia v tomto veku uvedomujú, že väčšiu časť svojho života už majú za sebou a veci, ktoré “nestihli” začínajú ľutovať najviac.

Zo zistení tejto štúdie teda plynie okrem iného aj jedno obrovské ponaučenie. Neodkladajte veci na zajtra. To, čo môžete spraviť dnes a to, po čom naozaj túžite, urobte ihneď. Keď začnete ľutovať, že ste tak nespravili, môže už byť neskoro…

Pozri aj: Nedokázali nájsť iné východisko. Toto je 15+ slávnych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou

spring
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy