Venujte mu len 20 minút. Oplatí sa.

Potrebovali by ste zlepšiť či nakopnúť vašu dlhodobú pamäť? Zdá sa, že to môže byť ešte jednoduchšie, než by ste si mysleli. Len 20 minút tohto cvičenia vám ju totiž podľa nového výskumu pomôže zlepšiť až o 20% (čo nie je zanedbateľné).

Zatiaľčo to, že mesiace aeróbneho cvičenia dokážu pamäť výrazne zlepšiť je už dávnejšie dokázané, toto je prvá štúdia, ktorá skúmala účinky relatívne krátkeho silového cvičenia na dlhodobú pamäť.

Účastníkom výskumu ukázali vedci sériu snímok. Zaujímavé ale je, že participanti neboli vyzvaní, aby si obrázky zapamätali.

Potom odišla polovica z nich do posilňovne, kde absolvovala krátke, 20-minútové silové cvičenie nôh. Druhá polovica sa taktiež odobrala do posilňovne, avšak trochu inej. 20 minút síce taktiež strávili cvičením, avšak na strojoch, ktoré cvičili za nich.

Cieľom bolo, aby obe skupiny zažili takmer identickú skúsenosť, akurát s jediným rozdielom – jedna skupina cvičila vlastnou fyzickou silou a namáhala sa, zatiaľ čo za druhú cvičili stroje a nemusela vynaložiť žiadne fyzické úsilie.

pexels.com

Vedci si o 2 dni participantov zavolali späť do laboratória. Opät im ukázali sériu fotografií a ľudia museli povedať, ktoré z fotografií im vedci ukázali pred 2 dňami a ktoré nie.

Ako sa ukázalo, ľudia, za ktorých cvičili stroje, dokázali správne identifikovať 50% fotografií, zatiaľčo ľudia, ktorých tréning bol oveľa namáhavejší, dokázali správne identifikovať viac než 70% fotografií.

Výsledky výskumu dopĺňa jeden z jeho autorov, psychológ Dr. Minoru Shinohara: “Máme v pláne otestovať výsledky silového tréningu aj na iné typy pamäte.”

Sme na ne teda zvedaví, no pre zatiaľ platí, že ak sa napríklad chcete niečo naučiť a zapamätať si to na dlhšiu dobu, doprajte si pred alebo po samotnom učení 20-minútový silový tréning – napríklad s činkami. Spravíte tak niečo nielen pre svoje telo, ale aj pre svoju myseľ.

Pozri aj: 6 techník, ktoré vám pomôžu zapamätať si čokoľvek bez námahy

spring
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy