Henrieta Balázsová / /
Neustále sa zvyšujúce nároky spoločnosti, pretrvávajúci stres, frustrácia. Udržte sa v tomto kolobehu ešte chvíľu a onedlho vám podá ruku tetanický syndróm.

Možno ste to už niekedy zažili. Problémy v práci, v škole či v rodine. Boli ste ako chodiace klbko nervov. So stresom ste sa pokúšali zaspať a v strese ste stávali. Až sa to zrazu stalo. Začali ste mať nevysvetliteľné problémy ako napríklad tŕpnutie končatín, problémy s nadýchnutím sa, kŕče v lýtkach či hyperventilácia. Možno ste to neriešili, nakoľko symptómy odzneli aj samé. Jednoducho odišli. Odišli však len preto, aby sa znovu mohli vrátiť, keď vám na ramená opäť padne väčšia ťarcha než tá, ktorú dokážete uniesť. Ak je vám tento scenár dôverne známy, buďte na pozore. Možno totiž trpíte tetániou, teda tetanickým syndrómom.

Čo je to tetanický syndróm?

Toto ochorenie je charakterizované zvýšenou nervovo-svalovou dráždivosťou, pričom u väčšiny pacientov sa vyskytuje zároveň aj zvýšená dráždivosť centrálneho nervového systému. Tetanický syndróm je tiež väčšinou sprevádzaný aj so srdcovými a žalúdočnými problémami.

pexels.com

Aké sú príznaky tetanického syndrómu?

Pre toto ochorenie sú charakteristické nasledovné príznaky:

 • kŕče svalstva (najčastejšie v lýtkach, a to v neskorých nočných, alebo v skorých ranných hodinách)
 • tŕpnutie končatín
 • „brnenie“ svalov v okolí úst
 • pocit, že sa nedokážete nadýchnuť
 • tlak na hrudníku
 • nevoľnosť a náhle závraty
 • dlhodobá únava
 • neschopnosť sústrediť sa
 • pocit úzkosti
 • poruchy spánku
 • búšenie srdca, srdcová arytmia
 • strata energie
 • bolesti hlavy
 • kŕče v bruchu
 • hyperventilácia
 • pocity na odpadnutie
 • precitlivenosť na hluk
 • syndróm nepokojných nôh

Ako vidíte, symptómov, na základe ktorých je možné tetanický syndróm diagnostikovať, je viac než dosť. A to je niekedy zároveň problémom. Z tetanického syndrómu sa totiž veľakrát robí akési „mysteriózne“ ochorenie, ktoré by teoreticky mohli byť diagnostikované mnohým, a preto radšej nie je diagnostikované nikomu. Ďalším „problémom“ je aj to, že ihneď potom, ako sa situácia upokojí a hladina stresu dočasne klesne, príznaky ustúpia a človek aj zabudne, že ho niečo podobné trápilo.

Nakoľko však v prípade zanedbanej liečby môže tetanický syndróm prerásť do závažnejších ochorení, podceňovať by ste ho určite nemali. Buďte ostražití predovšetkým v prípade, že na sebe pozorujete viacero z vyššie menovaných príznakov, ste v poslednom období pod stresom a patríte k ohrozenej skupine, ktorou sú v tomto prípade ľudia od 20 do 30 rokov.

pixabay.com

Čo spôsobuje tetanický syndróm?

Odpoveď je veľmi jednoduchá – vo väčšine prípadov stres. V ojedinelých prípadoch však môže byť spúšťačom tetnánie aj užívanie diuretík (liekov na odvodnenie organizmu), no rovnako aj dlhodobé držanie redukčnej diéty.

Vo všetkých z uvedených prípadov totiž dochádza k hypomagneziémii, teda k nedostatku magnézia (horčíka) v ľudskom organizme. Či už pri strese, užívaní diuretík alebo pri dlhodobej redukčnej diéte totiž dochádza k zvýšenému vylučovaniu magnézia močom. Jeho nedostatok následne vedie k vyššie uvedeným symptómom.

Aká je liečba tetanického syndrómu?

Keďže prejavy tetánie sú, ako sme už vyššie spomenuli, mnohotvárne a niekedy menej špecifické, na povrch sa vynára otázka, ku komu vlastne takýto pacient patrí. Odpoveďou je, že na to, aby vám bol diagnostikovaný tetanický syndróm, musíte podstúpiť radu vyšetrení, a to konkrétne: neurologické, psychiatrické, interné, kardiologické a gastroenterologické. Prvoradé je totiž vylúčenie iných ochorení, ktoré by vás mohli ohrozovať.

Ak sa tetánia potvrdí, základom liečby je doplnenie magnézia a predovšetkým „pokojový režim“. Ak liečba nie je úspešná, pristupuje sa k predpísaniu špeciálnych liekov na ovplyvnenie nervovej dráždivosti, akými sú anxiolytiká (lieky proti úzkosti), antidepresíva (lieky proti depresii) či antikonvulzíva (lieky proti kŕčom).

unsplash.com

Aká je prevencia tetanického syndrómu?

Ak patríte k skupine ľudí, ktorá je tetanickým syndrómom ohrozená, resp. na sebe pozorujete niektoré z jeho príznakov, no zatiaľ sa chcete vyhnúť spomínaným vyšetreniam, pomôcť vám môžu nasledovné odporúčania:

Doplňte si hladinu magnézia. Či už formou výživových doplnkov, alebo potravín (vysoký obsah horčíka majú napríklad banány, ďatle, artičoky, špenát, bulgur či iné).

Zmena životného štýlu. Ide o niečo, čo nezvládnete za jeden deň a pravdepodobne ani za týždeň, ale pokúste sa popremýšľať nad tým, ako by ste svoje životné tempo mohli zmierniť.

Pohyb. Platí staré známe: „V zdravom tele, zdravý duch“. Vynikajúcim spojením príjemného s užitočným je napríklad dlhá prechádzka v prírode.

Relaxačné cvičenia, dychové cvičenia a meditácia. Ak ste ich ešte neskúšali, nepodceňujte ich. Majú naozaj obrovskú moc a so stresom dokážu bojovať naozaj skvele.

Redukcia stresu. Na záver to najdôležitejšie. Ide samozrejme o dlhodobý proces, ale musíte sa o jeho zvládnutie aspoň pokúsiť. Nie náhodou sa hovorí, že stres je tichým zabijakom. Zničte ho skôr, než on zničí vás.

Pozri aj: SYNDRÓM VYHORENIA: AK JE VÁM TÝCHTO 6 PRÍZNAKOV ZNÁMYCH, STE V OHROZENÍ


Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)