Doľahla na vás jesenná depresia?

Niekto jesenné počasie miluje a napĺňa ho pozitívnou energiou, iní ľudia zas jeseň radi nemajú, pretože im každoročne prinesie jesennú depresiu. Či už je to kvôli ročnému obdobiu alebo kvôli problémom, ktoré sa vám nakopili, určite viete, že ak ste psychicky na dne, na niečo sa sústrediť a podať nejaký výkon je takmer nemožné. Skúsená terapeutka Megan Bruneau sa preto rozhodla prezradiť 5 tipov, ktoré vás udržia nad vodou aj keď sa vám zdá, že nevládzete ani vstať z postele. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Pracovné úlohy sa kopia, rovnako ako vaše problémy a nechuť do práce. Čo s tým robiť? Skúsená terapeutka radí toto.

Choďte von a načerpajte energiu

Z vašej zatemnenej izby sa vám ten svet vonku môže zdať ako bezútešný a nepríjemný. Budete ale prekvapený, aké účinky na vás môže mať čerstvý vzduch.

Terapeutka Megan Bruneau vysvetľuje: “Depresia vám rada klame. Hovorí vám, že nikto vás nechce vidieť. Hovorí, že radšej by ste mali ostať doma a prezerať si predstieranú dokonalosť vašich priateľov na sociálnych sieťach.”

Nenaleťte na tieto lži. Otvorte dvere a vyjdite si – hoci len na krátku prechádzku niekam do prírody či na nákupy, aby ste si niečím spravili radosť. Prvým a najdôležitejším krokom je odhodlať sa.

pexels.com

Stanovte si reálne ciele

Ak cítite, že niečo s vami niečo nie je v poriadku, nemôžete od seba chcieť, aby ste podali 100%-ný výkon. Tiež by ste sa neprihlásili na preteky so zlomenou nohou. Prispôsobte svoje pracovné tempo tomu, čo práve prežívate.

Bruneau odporúča: “Ak sa momentálne cítite byť fit na 30%, naplánujte si len 30% z toho, čo by ste urobiť mali.”

Zvyšok by ste totiž aj tak nespravili, čo by len posilnilo vaše negatívne pocity. Naopak, ak si nastavíte reálne ciele, no tie sa vám podarí splniť, pocítite pocit zadosťučinenia a motivácie.

Neostávajte sami

Je prirodzené, že potrebujete nejaký čas pre seba, a že máte práve obdobie, kedy netúžite po divokých večierkoch s priateľmi. Nemali by ste sa však izolovať úplne.

Dôležité je teda nestrániť sa ľudí, no ešte dôležitejšie je vybrať si tých správnych. Ako vysvetľuje terapeutka: “Je veľmi dôležité, aby ste sa obklopili tými správnymi ľuďmi. Vyberajte si ale tých, ktorým na vás záleží, a pred ktorými sa nemusíte hanbiť za to, že ste práve úplne na dne.”

pexels.com

Dbajte o seba

Inak povedané: neopúšťajte sa. Čo robíte najradšej? Čo vám dokáže vždy zdvihnúť náladu? Je to návšteva vašej obľúbenej kaviarne, cestovanie či horúci kúpeľ?

Nech je to čokoľvek, choďte do toho. S tým, že výhovorke “Nemám náladu” nenecháte žiaden priestor. Robíte to predsa pre seba.

Pozri aj: Keď vám nabudúce na dvere zaklope depresia, skúste spraviť týchto 5 vecí

indy100
Všetko začína v tvojej hlave
Uložiť článok

Viac článkov