Ak ju budete konzumovať pravidelne, váš mozog sa vám predovšetkým vo vyššom veku poďakuje.

Žiaľ, veľakrát platí rovnica, ktorá hovorí o tom, že staroba sa rovná chorobe. Človeka začínajú veľakrát postupne „zrádzať“ všetky časti jeho tela – od žalúdku, cez srdce až po kĺby. Mozog samozrejme nie je výnimkou. Jedna štúdia však dokázala, že ak budete jednu potravinu konzumovať pravidelne, je vysoká pravdepodobnosť, že mozog vám bude spoľahlivo súžiť aj v starobe. Tušíte, ktorá to je?

Vedci vo svojej štúdii dokázali, že touto „zázračnou“ potravinou je šťava z červenej repy. Možno ste už počuli o jej vynikajúcich účinkoch pri posilňovaní imunity, či dokonca boji s rakovinou, no teraz sa jej účinky potvrdili aj v tejto oblasti.

Štúdia totiž dokázala, že práve šťava z červenej repy má na mozog omladzujúce účinky. Prebehla však zaujímavým spôsobom – účastníci výskumu vypili šťavui vždy jednu hodinu pred stredne intenzívnym 50-minútovým kardio cvičením.

Ako hovorí spoluautor štúdie, profesor Jack Rejeski: „Z predošlých štúdií sme vedeli, že fyzické cvičenie má na mozog veľmi pozitívny vplyv. V našej štúdii sme však dokázali, že kombináciou účinkov šťavy z červenej repy a cvičenia môžeme dosiahnuť naozaj vynikajúce výsledky.“

stylecraze.com

Vedci vysvetľujú, že tento jedinečný účinok môže byť spôsobený jednou zložkou červenej repy, ktorou je dusičnan. Ten sa v ľudskom tele transformuje na oxid dusnatý, ktorý pomáha zvyšovať prietok krvi.

Profesor Rejeski dopĺňa: „Oxid dusnatý je naozaj veľmi silnou zlúčeninou. Dokáže sa dostať do tých častí tela, ktoré potrebujú kyslík, no a ľudský mozog ho potrebuje naozaj veľa. Cvičenie v spojení so šťavou z červenej repy mu ho však dokážu dodať v potrebnom množstve, čo je veľmi dôležité predovšetkým vo vyššom veku.“

Pozri aj: 7 KONÍČ­KOV, KTORÉ SPRA­VIA TVOJ MOZOG EŠTE VÝKON­NEJ­ŠÍM A RÝCH­LEJ­ŠÍM

psych.sk (Henrieta Balázsová), spring
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy