Nemusíte s niekým stráviť roky, táto jediná otázka vám toho o osobnosti ktoréhokoľvek človeka prezradí naozaj veľa.

Možno niekedy premýšľate, či si človek, ktorého ste len nedávno stretli, zaslúži vašu dôveru. Inokedy môžete niekoho poznať aj roky a stále neviete, čo si o ňom máte myslieť. Existuje však jedná skvelá pomôcka, ktorá vám osobnosť kohokoľvek z vášho okolia odhalí takmer okamžite a s veľmi veľkou presnosťou. Je ňou jedna jednoduchá otázka, ktorú by ste si určite mali zapamätať.

Akú otázku niekomu položiť, ak chcete zistiť, akým je človekom?

Aby vám niekto odhalil svoju osobnosť bez toho, aby o tom vedel, spýtajte sa ho jednoducho to, čo si myslí o druhých ľuďoch. Dôvod je jednoduchý, ľudia totiž majú tendenciu vidieť svoje najvýraznejšie vlastnosti v iných ľuďoch.

Znamená to, že ak sa napríklad štedrého človeka spýtate, čo si na druhých ľuďoch cení najviac, jeho odpoveďou bude štedrosť. Ak sa to, čo si myslí o druhých ľuďoch spýtate lakomca, povie vám, že všetci okolo neho sú lakomí a sebeckí.

pexels.com

Čo si myslíte o druhých prezrádza to, ako vnímate samých seba

Ako hovorí Dr. Dustin Wood: „Negatívne vlastnosti a črty osobnosti sú u ľudí zvyčajne spojené s negatívnym vnímaním svojho okolia. Tendencia vnímať prevažne zlé vlastnosti je však v mnohých prípadoch spojená s častejším výskytom depresie a rôznych porúch osobnosti.“

Je tiež dokázané, že čím pozitívnejšie vnímate a hodnotíte svoje okolie, tým bude šťastnejší a vyrovnanejší. Naopak, u ľudí, ktorí hodnotia ľudí okolo seba viac negatívne, sa častejšie vyskytujú prejavy narcizmu a nespoločenského správania.

Výnimky potvrdzujúce pravidlo

Autori štúdie, ktorá tieto tvrdenia potvrdila však upozorňujú na niektoré výnimky, s ktorými sa stretli. Opak sa napríklad potvrdil práve u narcistov, ktorí ostatných síce vnímali ako nezaujímavých či bezcenných, no seba videli ako dokonalé osobnosti.

Podobný „rozpor“ sa objavil aj u ľudí trpiacich paranoidnými poruchami, ktorí síce iných vnímali ako zlomyseľných, nedôveryhodných a zlých, no o sebe si to nemysleli.

Pozri aj: 12 TRIKOV, AKO HOVORIŤ S ĽUĎMI

psych.sk (Henrieta Balázsová), spring
Všetko začína v tvojej hlave
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )