Foto: pixabay.com

Nie je flirt ako flirt. Tvrdí to táto zaujímavá štúdia.

Veda potvrdila, že pri flirtovaní používame rôzne taktiky. Od tých bežných, ako (ne)nápadné oblizovanie pier, uprený pohľad z očí do očí, či naopak – vyhýbanie sa očnému kontaktu, až po absolútne neobvyklé. V snahe zaujať druhého človeka sa neraz odhodláme k činom, za ktoré by sme neskôr samých seba poslali do kúta. To, aký spôsob flirtovania zvolíme, však závisí od toho, čo vlastne očakávame od druhého partnera.

Štúdia, ktorú uskutočnila Southwestern University, sa bližšie pozrela na flirtovanie, pričom prišla k naozaj zaujímavým záverom. Vedci zistili, že ak máme o vzťah s druhým človekom seriózny záujem, volíme skôr typické flirtovanie – nesmelé pohľady, letmé dotyky rúk či iné signály, s ktorými by sme toho nemali veľa pokaziť.

Avšak ak nám ide len o sex na jednu noc, vtedy skôr dávame prednosť atypickým metódam balenia, ktoré často prekvapia aj nás samotných. Vedci tento jav nazývajú proteanizmus.

Proteanizmus – obľúbená taktika (nielen) v zvieracej ríši

Photo by Matthew T Rader on Unsplash

V každom z nás drieme zviera. A podľa záverov vedcov toho máme so zvieratami spoločné viac, než si myslíme. Proteanizmus je jav, ktorý s obľubou využívajú zvieratá v momentoch, keď sa cítia ohrozené, alebo keď chcú zaujať sexuálneho partnera. Je to akýsi súbor nečakaných pohybov a správania, ktoré v bežnom živote nepoužívajú. Tento model správania však neraz používame aj my.

Ak nám ide najmä o sexuálny kontakt s druhou osobou, pričom s ňou neplánujeme nič dlhodobé, utiekame sa k taktike proteanizmu. Dotyčnej osobe dávame nejednoznačné signály, čo má hneď dve výhody. V prípade, že druhý človek nemá záujem, sa môžeme stiahnuť a tváriť sa, že sme vlastne nič nemali za lubom. Druhá výhoda tohto netradičného spôsobu flirtovania spočíva v tom, že si môžeme rozhodiť siete na viacero potenciálnych partnerov.

K nezvyčajnému správaniu pri flirtovaní inklinujú viac muži

Photo by Ivandrei Pretorius from Pexels

Tejto zaujímavej štúdie sa zúčastnilo viac ako 1 300 respondentov, ktorí sami priznali, že pri záujme o krátkodobý sexuálny vzťah skôr preferujú atypické správanie. K takémuto spôsobu flirtovania sa skôr prikláňajú muži než ženy.

A čo si teda pod netypickým správaním môžeme predstaviť? Je to čokoľvek, čo sa vymyká priemeru. Snaha za každú cenu zaujať, a to tak, že na to druhý človek tak skoro nezabudne. Kupovanie darčekov, veľké gestá, recitovanie básní pod oknom… K takýmto teatrálnym činom sa, bohužiaľ, neutiekajú muži, ktorých srdce ide roztrhnúť od lásky, ale väčšinu „mačovia,“ ktorým ide v prvom rade… len o sex.

Samozrejme, česť výnimkám!

psypost
Všetko začína v tvojej hlave
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )