Henrieta Balázsová / /
Odteraz už nebudete mať problém s tým, že si niečo nedokážete zapamätať.

Určite ste to už niekedy zažili. Poctivo ste sa niečo učili, no prvým problémom bolo, že vám to išlo naozaj ťažko a druhým, možno ešte väčším problémom bolo to, že keď prišla “osudová chvíľa” a vy ste svoje novo nadobudnuté schopnosti potrebovali, ani za svet ste si na ne nedokázali spomenúť. Presne s tým vám pomôže technika s krásnym názvom “pamäťový palác”.

Pre koho je táto metóda určená?

Ideálno voľbou pre vás bude, ak si niečo potrebujete uložiť do predovšetkým krátkodobej pamäte. Na druhej strane, vieme, že ak si to do nej uložíte dostatočne dobre a na dostatočne dlhý čas, táto informácie prejde automaticky do pamäte dlhodobej.

Táto metóda pre vás bude skvelou voľbou, ak sa učíte napríklad cudzí jazyk, učíte sa niečo s príbehom (napríklad dejepis či obsah diela) alebo si len potrebujete zapamätať, čo máte kúpiť do domácnosti.

pixabay.com

Ako pamäťový palác funguje?

Znie to komplikovane, no v samotnej podstate je to jednoduché. Ide o to, že vo svojej mysli si vytvoríte fiktívny palác, do ktorého budete ukladať jednotlivé informácie. Poďme na to ale postupne.

Viacerí odborníci odporúčajú, aby ste si v mysli nevybudovali fiktívny, neexistujúci palác, nakoľko predstavovanie si jeho detailov môže byť náročné už samo o sebe. Predstavte si preto cestu alebo miesto, ktoré veľmi dobre poznáte.

Napríklad váš domov. Predstavte si cestu z vašej izby do kuchyne. Aké predmety vidíte, keď tadiaľ prechádzate? Posteľ, televízor, kuchynskú linku, chladničku… Presne toto sú predmety, do ktorých, resp. na ktoré, budete ukladať všetky informácie.

pixabay.com

Všetko je závislé od vizualizácie

Možno už tušíte, o čo v tejto technike ide. Každú novú informáciu musíte spojiť s nejakým vizuálnym vnemom vo vašom “paláci” – teda napr. vo svojom byte, vo svojej obľúbenej kaviarni či na ceste zo školy domov.

Ak sa napríklad učíte cudzí jazyk, predstavujte si jednotlivé slovíčka napísané na týchto predmetoch. To je ten menej kreatívny spôsob. Ak si potrebujete zapamätať, že potrebujete kúpiť mlieko, konzervu pre psa a vajíčka, predstavte si, ako je váš palác zaplavený mliekom (nezabudnite kúpiť mlieko) a vy sa v ňom celý premočený od neho brodíte, len aby ste zachránili svojho psa, ktorý už bol natoľko hladný (nezabudnite kúpiť konzervu), že zožral sliepku, ktorá zniesla vajíčka (nezabudnite ich kúpiť) na vašej posteli.

Ak sa potrebujete naučiť, o čom bolo nejaké dielo alebo si potrebujete zapamätať priebeh nejakej významnej historickej udalosti, použite svoju fantáziu a urobte jej rekonštrukciu práve vo svojom byte, alebo hoci aj v nákupnom centre, ktoré naozaj dobre poznáte.

pixabay.com

Jediné, čo k tomu budete potrebovať, je kreativita a veľká dávka predstavivosti. Čim ste nimi vybavenejší, tým lepšie si potrebné informácie zapamätáte.

Pozri aj: Týchto 12 rýchlych trikov vám pomôže čokoľvek si rýchlo a ľahko zapamätať

learning-mind
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)