Všetci ho poznáme ako jedného z najznámejších psychológov. Tí, ktorú majú radi psychológiu možno vedia, že sa pokladá za otca psychoanalýzy. My vám teraz priblížime 10 detailov z jeho života.

Svojich pacientov liečil kokaínom a miloval cigary, ktoré ho napokon pripravili o zdravie. Stal sa doktorom, aby si mohol zobrať ženu, ktorú šialene miloval a ich dcéra Anna sa stala slávnou psychologičkou. Jeho knihy pálili nacisti, no myšlienky z nich žijú dodnes. Sigmund Freud, zakladateľ psychoanalýzy.

#1 Sigmund Freud bol najstarším z ôsmich detí

Freud sa narodil ako Sigismund Schlomo Freud 6. mája 1856. Mal dvoch nevlastných súrodencov, ktoré mal jeho otec Jakob, 41-ročný obchodník s vlnou, z predchádzajúceho manželstva. Freudova matka Amalia bola o dvadsať rokov mladšia, ako jej manžel. Otcovi sa v podnikaní nedarilo, preto sa museli presťahovať z Freibergu do Viedne.

Freud mal sedem súrodencov, ale často sa označoval za maminho miláčika – jej „zlatého Siggieho“. Freud sa kedysi vyjadril nasledovne: „Zistil som, že ľudia, ktorí vedia, že sú uprednostňovaní ich matkami, sa vyznačujú  osobitnou sebestačnosťou a neopakovateľným optimizmom, ktorý často prináša svojim majiteľom skutočný úspech.“

#2 Freud bol pôvodne advokát a užívateľ kokaínu

Pred objavením škodlivých účinkov sa kokaín často používal ako analgetikum. Používal sa dokonca v bežných domácich výrobkoch, vrátane bublinkových nápojov a pastiliek na hrdlo. Freud sa zaujímal o potenciálne antidepresívne účinky kokaínu a pôvodne obhajoval jeho použitie na rôzne účely. Po tom, ako sa stali známe návykové a škodlivé vedľajšie účinky kokaínu, Freudova medická reputácia trochu utrpela na sláve.

 

wikimedia.org

 

#3 Sigmund Freud bol zakladateľom psychoanalýzy

Často nie je možné pripisovať myšlienky nejakého smeru iba jednej osobe. Vo Freudovom prípade jeho teórie slúžili ako základ pre psychologickú školu, ktorá sa rýchlo stala dominantnou silou v prvých rokoch bádania mysle a správania sa. Jeho kniha Interpretácia snov (1899) vytvorila základ pre teórie, ktoré vytvorili psychoanalýzu. Od roku 1902 prebiehali v jeho dome vo Viedni každý týždeň neformálne diskusie, ktoré nakoniec prerástli do Viedenskej psychoanalytickej spoločnosti.

#4 Freud sa stal doktorom, aby si mohol vziať ženu, ktorú miloval

Keď mal Sigmund 26 rokov, šialene sa zamiloval do 21 – ročnej Marthy Bernaysovej, s ktorou sa po 2 mesiacoch zasnúbil. Ako chudobný študent, žijúci stále u svojich rodičov, aj napriek tomu, že pracoval vo vedeckom laboratóriu, nemal prostriedky na financovanie vlastnej rodiny. 6 mesiacov po tom, ako sa stretol s Marthou, sa Freud vzdal svojej vedeckej kariéry a stal sa lekárom. Strávil tri roky školením vo Viedenskej všeobecnej nemocnici a so svojou snúbenicou sa videli len zriedka, pretože sa presťahovala do Nemecka. Po štyroch rokoch čakania, 14. septembra 1886, sa Freud a Bernaysová konečne mohli zobrať. Pár mal 6 detí.

#5 Sigmund Freud začal používať „Talk terapiu“

Hoci Freudove teórie sú dnešnými psychoterapeutmi často kritizované a zamietané, mnohí naďalej do určitej miery využívajú známe metódy tohto psychoanalytika. Terapia neprerušeným prúdom reči hrá primárnu úlohu v psychoanalytickej terapii a stala sa dôležitou súčasťou mnohých rôznych terapeutických techník. Pomocou nej hľadá psychológ modely alebo významné udalosti, ktoré môžu zohrávať úlohu v súčasných ťažkostiach klienta. Psychoanalytici veria, že detské udalosti a nevedomé pocity, myšlienky a motivácie zohrávajú dôležitú úlohu v duševných chorobách a maladaptívnom správaní.

 

wikimedia.org

#6 Freud pravdepodobne nikdy nevyslovil citát: „Niekedy je cigara skrátka len cigarou“

Zatiaľ čo slávny citát sa často opakuje a pripisuje sa Freudovi, neexistuje žiaden dôkaz o tom, že by ho v skutočnosti vyslovil. Freud bol celoživotným fajčiarom cigár a podľa svojho životopiscu Ernsta Jonesa ich vyfajčil až dvadsať za deň. Niekto sa ho raz opýtal, čo cigara, ktorú tak často fajčí, symbolizuje. Odpoveď pravdepodobne bola mienená tak, že aj známy psychoanalytik veril, že nie všetko má svoj základný, symbolický význam. V skutočnosti je citát s najväčšou pravdepodobnosťou dielom novinára a neskôr bol chybne prisúdený Freudovi.

#7 Sigmund Freud navštívil Spojené štáty iba jediný raz v živote

V roku 1909 americký psychológ G. Stanley Hall pozval Sigmunda Freuda, aby hovoril o psychoanalýze na Clarkovej univerzite. Sigmund najskôr ponuku odmietol, ale Hall bo neodbytný. Napokon vycestoval do Ameriky so svojimi kolegami Carlom Jungom a Sandorom Ferencziom.

Po stretnutí s A. Brillom a E. Jonesom strávila celá skupina niekoľko dní v New Yorku. Neskôr Freud predniesol na pôde Clarkovej univerzity sériu piatich prednášok o histórii a vzostupe psychoanalýzy. „Keď som vystúpil na pódium,“ povedal Freud,“ vyzeralo to ako realizácia nejakého neuveriteľného sna: psychoanalýza nebola iba vyfantazírovaný konštrukt, stala sa cennou súčasťou reality.“

#8 Freudova dcéra Anna bola tiež slávnou a dôležitou psychologičkou

Anna Freudová začala svoju kariéru pod silným vplyvom otcových teórií. Avšak ani zďaleka nežila iba v tieni svojho slávneho otca. K psychológii prispela významným dielom. Založila psychoanalýzu detí a zhrnula obranné mechanizmy ega vo svojej knihe Ego a mechanizmy obrany (1936).

 

wikimedia.org

 

#9 Sigmund Freud bol nacistami prinútený odísť z Viedne

Keď nacisti napadli Rakúsko, mnohé Freudove knihy boli spálené spolu s knihami ďalších slávnych mysliteľov „Aký sme dosiahli pokrok,“ povedal Freud priateľovi, „v stredoveku by ma upálili, dnes sú spokojní s vypálením mojich kníh.“

Freud a jeho dcéra Anna boli vypočúvaní gestapom skôr, ako jeho priateľka Marie Bonaparte dokázala zabezpečiť ich prechod do Anglicka. Bonaparte sa tiež pokúsila zachrániť Freudove štyri mladšie sestry, ale nepodarilo sa jej to. Všetky štyri ženy neskôr zomreli v nacistických koncentračných táboroch.

#10 Sigmund Freud podstúpil viac ako 30 chirurgických zákrokov kvôli rakovine ústnej dutiny

Freud bol po celý život ťažkým fajčiarom. V roku 1939, po tom, čo lekári skonštatovali, že jeho rakovina je neliečiteľná, požiadal svojho doktora, aby mu pomohol spáchať samovraždu. Lekár podal tri samostatné dávky morfínu a Freud zomrel 23. septembra 1939.

Pozri aj: Najkurióznejšie prípadové štúdie Sigmunda Freuda: Malý Hans

verywell
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy