Mnoho spisov otca psychoanalýzy - Sigmunda Freuda, ostalo zachovaných. Je ním aj prípad „Malý Hans“.

Rakúsky psychológ, psychiater a lekár preskúmal ľudskú myseľ viac, než ktokoľvek pred ním. Jeho prínos pre vedu bol nesporný. Celý svoj život sa zaoberal náročnými psychologickými a psychiatrickými otázkami a jeho myšlienky majú obrovskú hodnotu aj dnes. Mnohé z jeho zachovaných prípadových štúdií sú skutočne zaujímavé. Inak tomu nie je ani pri prípade „Malý Hans“.

Freud pracoval na prípade malého 5-ročného chlapca, ktorého prípad nazval „Malý Hans“. Hansa priviedol k Freudovi jeho otec, nakoľko sa o chlapca obával kvôli jeho panickému strachu z koní. Hans považoval kone za obrovské a hrôzostrašné zvieratá. Najviac sa bál tých, ktoré za sebou ťahali koč – raz totiž na vlastné oči videl, ako sa kôň s kočom, na ktorom boli ľudia zrútil a zomrel.

Ak o Freudovi niečo viete, pravdepodobne už tušíte, že tento výnimočný odborník sa neuspokojil s vysvetlením, že za chlapcovu fóbiu z koňov môže tento pre dieťa traumatizujúci zážitok. Kone totiž väčšinou nosia bezpečnostné náhubky, určite minimálne tie, ktoré ťahajú koče. Čierny náhubok považoval Freud za symbol, ktorý chlapcovi pripomínal čierne fúzy jeho otca, z ktorého mal veľký, no skrytý strach prerastajúci až do nenávisti.

alltimelists.com

Tú samozrejme Freud spojil s Oidipovským komplexom a ako sa ukázalo, skutočne sa nemýlil. Časom sa totiž ukázalo, že chlapec v jeden deň pristihol svojich rodičov v tej najintímnejšej chvíli. Následne si vytvoril asociáciu koňov so svojím otcom – jednak kvôli čiernym fúzom a náhubku, no rovnako aj kvôli tomu, ako sú kone „obdarené“ – svojho otca totiž v daný deň uvidel úplne nahého.

Keďže bol v tom období Hans vo veku, kedy sa podľa Freuda u chlapcov najviac rozvíja ich intenzívna láska k mame, otca začal okamžite považovať za nepriateľa. Nakoľko ho ale ako dieťa nedokázal nenávidieť otvorene, podvedome si premietol jeho osobu do koní, s ktorými si ho kvôli vyššie uvedeným skutočnostiam spájal.

Ak by vás zaujímalo, aký bol osud Hansa, nakoniec s ním všetko dobre dopadlo. Freud vo svojej terapii pokračoval a bola úspešná. K náhodnému stretnutiu chlapca a Freuda došlo, keď mal Hans 19 rokov a vyrástol z neho úplne „normálny“ dospelý muž.

Pozri aj: PRESKÚMAL ĽUDSKÚ MYSEĽ VIAC, NEŽ KTOKOĽVEK PRED NÍM. PRAVDY SIGMUNDA FREUDA O ŽIVOTE, KTORÉ STÁLE PLATIA

Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy