Ľudia trpiaci akýmkoľvek psychickým ochorením sú spoločnosťou mnohokrát podceňovaní, či dokonca úplne odsúdení. Pravdou však je, že sa im krivdí.

Viaceré štúdie dokázali, že aj ľudia trpiaci takým závažným ochorením, akým je úzkostná porucha, majú isté „výhody“. Vedcom sa tak podarilo vyvrátiť mnoho mýtov hovoriacich o tom, že títo ľudia nedokážu zvládať to, čo ľudia, ktorí žiadnym psychickým ochorením netrpia. Pozrite sa teda na to, aké 3 „superschopnosti“ sa spájajú s úzkostnou poruchou. 

#1: Prirodzený inštinkt zachraňovať životy

Možno vás to prekvapí, ale jedna francúzska štúdia skutočne dokázala, že ľudia s úzkostnou poruchou majú akýsi šiesty zmysel, ktorý im slúži na záchranu života – či už svojho, alebo niekoho iného. Výskum totiž dokázal, že mozog týchto ľudí dokáže detekovať riziko ohrozenia života už za neuveriteľných 200 milisekúnd.

pexels.com

#2: Inteligencia

Je dokázané, že úzkostná porucha postihuje väčšinou ľudí, ktorí sú inteligentnejší ako priemer a takisto majú vyššiu hodnotu IQ. Okrem iných to potvrdila napríklad aj štúdia Jeremyho Coplana z univerzity v New Yorku. Ako sa však zhodujú viacerí odborníci, v tomto prípade ide skôr o dvojsečnú zbraň. Inteligentní ľudia totiž nad svojím životom premýšľajú častejšie a intenzívnejšie, čo paradoxne veľakrát vedie k vzniku či už úzkostnej poruchy, alebo depresie.

#3: Empatia

Ľudia trpiaci úzkostnou poruchou sú spravidla viac empatickí a takisto majú lepšie vyvinutú schopnosť „prečítať“ druhých ľudí. Dokázal to aj výskum uskutočnený na univerzite v Haife (Izrael), kde vedci potvrdili, že ľudia s úzkostnou poruchou dokážu oveľa lepšie vycítiť a odhadnúť, ako sa cítia ľudia v ich okolí.

Pozri aj: 14 MRAZIVÝCH VÝROKOV ĽUDÍ, KTORÍ TRPELI ÚZKOSTNOU PORUCHOU

psych.sk (Henrieta Balázsová), women
Všetko začína v tvojej hlave
0
Uložiť článok
Komentovať