Ak ste ho čítali (možno niekoľkokrát), viete, že Harry Potter nie je príbehom, pri ktorom musíte opatrne chodiť len po jeho povrchu. Pokojne sa doň môžete ponoriť úplne, nakoľko sa v ňom dá nájsť mnoho hlbokých myšlienok, ktoré nám môžu dať do života naozaj veľa.

Ak radi čítate (ak ste si otvorili tento článok, tak s najväčšou pravdepodobnosťou áno), viete, aký skvelý únik z reality dokážu poskytnúť knihy. Fenoménu menom Harry Potter sa to podarilo obzvlášť, nakoľko veľkej, a dá sa povedať aj neutíchajúcej sláve sa teší už celých 20 rokov. Keby bol tento príbeh len plytkým rozprávaním o príhodách čarodejníckeho chlapca, za pár rokov by sa naň zabudlo. Tento príbeh toho však v sebe ukrýva oveľa viac, a to je jedným z tajomstiev jeho úspechu. Nájdeme v ňom totiž aj týchto 6 obrovských životných právd.

#1: Je dôležité mať pri sebe pravých priateľov

Neoddeliteľnou súčasťou Harryho Pottera boli aj dvaja jeho najlepší priatelia – Hermiona Grangerová a Ron Weasley. V ich vzájomnom vzťahu môžeme nájsť doslova model dokonalého priateľstva.

Nie vždy sa zhodli, no vždy boli k sebe úprimní. Prežívali spolu nielen tie radostné, ale aj tie najťažšie chvíle. A práve v tých nenechali Ron a Hermiona Harryho nikdy samého.

Samozrejme, prešli si viacerými nezhodami a konfliktami, no vždy vedeli, že patria k sebe a nikdy netrvalo príliš dlho, kým sa udobrili.

Harry musel čeliť Voldemortovi viackrát, no ani raz to nemusel spraviť sám. Vždy mal po boku svojich najlepších priateľov, ktorí zaňho boli ochotní položiť aj život, rovnako ako aj on za nich.

pictures.crowdleap.com

#2: Keď sa spojíte s ľuďmi s rovnakými cieľmi, dokážete toho viac

V 5. časti Harryho (Harry Potter a Fénixov rád) sa toho udialo veľa. Žiaľ, väčšina týchto vecí bola negatívna, napríklad ako dočasné prevzatie vedenia Rokfortu nepríjemnou a nesympatickou Dolores Umbridgeovou.

Popri všetkom, čo stíhala (a nebolo to nič dobré), učila aj obranu proti čiernej mágii. Možno si však spomínate na jej učebné metódy – bola zástankyňou teórie a odporkyňou praxe.

Rokfortskí študenti vedeli, že ak je pravda, že Voldemort povstal, teóriou ho neporazia. Preto vznikla na Hermionin podnet pod vedením Harryho DA – Dumledoreova armáda.

V nej boli však spojení nielen študenti Chrabromilu, ale aj všetkých ostatných fakúlt (pre dokonalú ilustráciu prehliadnime fakt, že Slizolin zastúpený nebol).

Vedeli totiž, že najväčšiu silu dosiahnu len vtedy, ak zabudnú na všetko, čo ich rozdeľuje a zamerajú sa na to, čo ich spája – na ich najväčší cieľ, ktorým bolo porazenie Voldemorta. A treba dodať, že pod vedením Harryho a vzájomným podporovaním sa sa im na tajných lekciách darilo naozaj skvele.

harrypotter.wikia.com

#3: Neverte všetkému, čo vám médiá podsúvajú

V 4. časti (Harry Potter a Ohnivá čaša) je skvele rozpracovaný spôsob, akým fungujú všade vo svete médiá. V tomto prípade ho reprezentovala falošná a po škandáloch bažiaca Rita Skeeterová.

Určite si spomínate, že táto „objektívna a nezaujatá“ redaktorka Denného Proroka spravila škandalóznu senzáciu zo všetkého – a najväčšiu vždy z toho, čo sa vlastne nikdy nestalo.

V 5. časti Harryho sme sa zas stretli s tým, ako Ministerstvo mágie ovplyvňovalo všetky články, ktoré v Dennom Prorokovi vyšli. Harry a Dumbledore boli denne vyhlasovaní za šialencov a klamárov, a to napriek tomu, že hovorili pravdu.

Zobrazenie fungovania Denného Proroka je dokonalou ilustráciou toho, ako fungujú média všade na svete – takisto aj u nás. Ťažko povedať, či niekde vôbec nájdete objektívne informácie, nie názory subjektívne podfarbené názormi autora, či „zadávateľa“ témy.

nerdist.com

#4: Svojmu nepriateľovi musíte porozumieť

V 6. časti (Harry Potter a Polovičný Princ) vzal Dumledore Harryho na menší „výlet“, vďaka ktorému mohol Harry lepšie spoznať Voldemorta, teda Toma Riddla.

Spoznanie jeho rodinnej histórie a raného detstva mu malo pomôcť v tom, aby dokázal Voldemortovu motiváciu, šialenstvo a posadnutosť mocou pochopiť lepšie.

Práve rozvinutím tejto dejovej línie dokázala J. K. Rowlingová všetkým čitateľom povedať, o čom je a ako funguje schopnosť vcítiť sa do pocitov druhého človeka. Samozrejme, Harryho hnev voči krutému Voldemortovi nezmizol, no to ani nebolo cieľom Dumbledora.

Jeho cieľom bolo, aby sa Harry dozvedel, aké sú skutočné ciele Voldemorta a ako v jeho mysli skrsli. Len spoznaním tých najtajnejších zákutí jeho mysle totiž mohlo dôjsť k jeho porážke.

aroundmovies.com

#5: Nezabúdajte na to, že každý človek má 3 roviny

Každý z nás má 3 roviny, ktoré je nevyhnutné rozvíjať rovnomerne: fyzickú, psychickú (duševnú) a spirituálnu (duchovnú). Tak, ako sa o svoje telo staráte zdravým jedlom a cvičením, o svoju psychiku dobrou psychohygienou a pozitívnym myslením, nezabúdajte sa starať ani o svoju duchovnú rovinu.

V 5. časti učil Severus Snape Harryho umeniu oklumencie – teda obrane proti legilimencii, ktorá je schopnosťou vyťahovať pocity a myšlienky z mysle iného človeka. Oklumencia má myseľ človeka ochrániť pred magickým vniknutím a neželaným vplyvom.

Čo je teda oklumencia? Viera. Je úplne jedno, či veríte v Boha, Budhu, či v silu Vesmíru. Dôležité je, aby ste verili, že existuje niečo vyššie, čo vás ochráni pred zlom, ktoré na vás číha a pomáha vám na každom kroku, ktorý spravíte – aj keď to tak niekedy možno nevyzerá.

Ak budete svojej duši venovať toľko času, čo svojmu telu a mysli, zažijete skutočnú rovnováhu, ktorá je základom spokojného a šťastného života. Viera vám vytvorí akýsi „pancier“, ktorý vás ochráni pred zlom.

fantasticbeastsand.com

#6: Užite si každý jeden svoj boj

Ako iste viete, „mierovú dohodu“ s Voldemortom sa nepodarilo uzavrieť nikomu. A tak isto je to aj v našich životoch – nie vždy nám všetko vyjde tak, ako by sme chceli a niekedy musíme o niečo aj zabojovať. O prácu, o lásku či o rešpekt… Nehovoriac o tom, že asi každý z nás zvádza aj nejaký ten svoj vnútorný boj – takmer neustále.

Nedá sa povedať, že Harry a jeho priatelia by boli pacifistami. Na rozdiel od Voldemorta a jeho Smrťožrútov však v každom svojom boji uplatňujú zásadu primeranosti a ich cieľom nie je samotný boj či získanie moci, ale trvalý mier zakorenený v spravodlivosti.

Pri každom boji sa zároveň snažia obmedziť škody napáchané vo svete muklov, no na druhej strane – keď je to nevyhnutné, neváhajú použiť ani svoju silu.

Skúste si z nich vziať príklad (z Harryho a jeho priateľov, nie zo Smrťožrútov). Vždy sa snažte všetko riešiť chladnou hlavou a racionálne. Ak vám však pôjde „o život“, teda o niečo, na čom vám maximálne záleží, zabojujte o to. Spravte všetko preto, aby ste to získali a použite všetky (férové) prostriedky, ktoré máte k dispozícii.

Žijeme predsa len raz a sny by sme si mali plniť.

breakbang.com

Ako veční fanúšikovia Harryho určite viete, že v zozname by sme pokojne mohli pokračovať. Mohli by sme hovoriť o láske Severusa k Lilly, o tom, že možno práve tá neopätovaná láska môže byť najúprimnejšia, najčistejšia, najväčšia a večná.

Mohli by sme hovoriť o Petunii Dursleyovej a tom, že napriek tomu, ako nepekne sa k Harrymu so svojou rodinou po celé roky správala, nikdy neporušila sľub, ktorý dala svojej sestre.

Mohli by sme hovoriť o obrovskom hrdinstve Albusa Dumbledorea, ktorý obetoval svoj život preto, aby mohol Harry poraziť Voldemorta.

Mohli by sme hovoriť o stovke ďalších vecí, a to je práve dôvodom toho, prečo je príbeh Harryho láskou na celý život.

„After all this time?“

„Always.“

weheartit.com

Pozri aj: HARRY POTTER, VEĽKÝ GATSBY ČI PÝCHA A PREDSUDOK: 7 BIZARNÝCH TEÓRII, KTORÉ VÁM NAVŽDY ZMENIA POHĽAD NA TIETO KLASIKY

psych.sk (Henrieta Balázsová), catholicmoraltheology
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy