Čo vám napadne pri pojme brainwashing ako prvé?

Možno ste sa už niekedy s vymývaním mozgov stretli – či už ako pozorovateľ, alebo ako priama obeť. Niekedy však môže byť veľmi náročné rozpoznať ho. Pokiaľ je manipulátor dostatočne skúsený a psychológia preňho nie je cudzou oblasťou, to, že ste sa stali obeťou brainwashingu, môžete niekedy zistiť prineskoro. 

Čo to brainwashing vlastne je?

Pojem brainwashing bol po prvýkrát použitý v 50. rokoch 20. storočia. Vznikol počas kórejskej vojny ako vysvetlenie na to, ako dokáže totalitný režim ovládnuť nielen mysle, ale aj telá bojujúcich vojakov.

Vymývanie mozgu je teória, ktorá hovorí o tom, že ako viera človeka, tak aj všetky jeho myšlienky, hodnoty a názory dokážu byť dostatočne silným pôsobením iného človeka potlačené, zmenené, či úplne vytesnené.

Ktorí ľudia podliehajú brainwashingu najčastejšie?

Obeťou brainwashingu sa môže stať aj silný a inteligentný človek, no manipulátori väčšinou využívajú ľudí s nižším intelektom, alebo ľudí zraniteľných či zranených. Veľmi často ide napríklad o nasledovné skupiny:

 • ľudia sklamaní v láske, krátko po ťažkom rozchode/rozvode
 • ľudia, ktorí nedávno prekonali smrť blízkej osoby
 • ľudia, ktorí boli nedávno prepustení zo svojej práce
 • bezdomovci
 • chorí ľudia
pixabay.com

Ako brainwashing prebieha?

Človek, ktorý sa pokúša o „vymytie“ vášho mozgu, o vás najprv bude chcieť vedieť naozaj všetko. Urobí čokoľvek, aby si získal vašu dôveru, aby neskôr mohol všetky dôverné informácie použiť ako zbraň namierenú proti vám. Brainwashing má  zvyčajne 5 fáz:

 1. Izolácia – manipulátor sa vás najprv pokúsi izolovať od vášho okolia. Je preňho totiž nežiaduce, aby ste boli ovplyvňovaní svojou rodinou, či svojimi priateľmi.
 2. Útok na sebaúctu – vymývač mozgu spraví všetko preto, aby podkopal vaše sebavedomie. Jeho cieľom je dokázať vám, že bez neho nie ste schopní ďalej žiť. V tejto chvíli vás však už má plne v moci.
 3. My vs. oni – aby ste nezačali byť podozrievaví, manipulátor pre vás v tejto fáze spraví čokoľvek. Chce vám totiž dokázať, že váš nový život je oveľa lepší, ako ten predošlý. Zoznámi vás s novými ľuďmi, ktorí vám budú „zobať z ruky“ a splní vám aj vaše najdávnejšie želania.
 4. Slepá poslušnosť – práve ona je pre manipulátora konečným cieľom. Dosiahol, že jeho obeť mu na 100% dôveruje a je zmanipulovaná natoľko, že je ochotná plniť akékoľvek jeho požiadavky.
 5. Overenie – práca manipulátora však nikdy nekončí, nakoľko stále existuje možnosť, že obeť bude chcieť získať svoju autonómiu späť. Preto ju manipulátor často podrobuje tzv. testom, teda dôkazom, že je mu stále oddaná.

Brainwashing je metódou, ktorá sa stále používa prakticky všade – v politike, v médiách, v práci, no aj v bežných vzťahoch s ľuďmi, ktorých stretávate každý deň. Je však niekoľko spôsobov, ako sa mu môžete ubrániť:

 • neverte všetkému, čo čítate
 • nepodliehajte „trendovým vlnám“
 • nenechajte sa pri nakupovaní zlákať nevýhodnými ponukami
 • dávajte si pozor na podprahové reklamy a správy
 • počúvajte svoju intuíciu
 • nesnažte sa za každú cenu ísť s davom
 • keď vás viacero ľudí na niekoho upozorňuje (napr. na vášho nového partnera/partnerku), počúvajte
 • nebojte sa byť iní

Ak máte podozrenie, že vy alebo niekto z vášho okolia je obeťou brainwashingu, prvým a najdôležitejším krokom je dostať sa od manipulátora čo najďalej. Ak je to potrebné, vyhľadajte odbornú pomoc. Potešujúcou správou je, že brainwashing je dočasný stav, z ktorého sa manipulovaná osoba po oslobodení môže dostať. Štúdie dokázali, že na ľudskej psychike nezanecháva žiadne trvalé následky, ktoré by časom neodzneli.

Pozri aj: CHODÍTE S NARCISOM? TÝCHTO 7 PSYCHOLOGICKÝCH ZNAKOV VÁM TO PREZRADÍ

psych.sk (Henrieta Balázsová), learning-mind
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy