Henrieta Balázsová / /
Počuli ste už niekedy o anhedónii?

Život s anhedóniou je nepredstaviteľne ťažký. Zo živých ľudí totiž robí len akési telá bez duše. Veľmi často sa objavuje na začiatku depresie, a to ako jeden z jej prvých symptómov. Rovnako často je však veľmi podceňovaná a „vyriešená“ vetou: „To prejde“. Neverte tomu. Ak ju zanedbáte, neprejde.

Čo je anhedónia?

Slovo anhedónia pochádza z gréckeho slova „hedone“, teda radosť či potešenie. Predpona „an“ však označuje absenciu týchto pocitov, takže áno – tušíte správne. Anhedónia je neschopnosť z čohokoľvek sa radovať.

Človeku trpiacemu anhedóniou je ľahostajné, že vonku je krásne počasie, že v rádiu hrajú jeho obľúbenú pieseň, že o mesiac odchádza na vysnívanú dovolenku, či to, že partner mu pripravil jeho obľúbenú večeru. Človek trpiaci anhedóniou totiž nedokáže precítiť absolútne žiaden pocit šťastia či radosti – nech by sa snažil akokoľvek.

Takýto človek následne stráca záujem o všetko – o svoje záľuby, o svoju prácu, ale aj o ľudí, ktorí boli ešte nedávno zdrojom jeho radosti. Anhedónia sa síce považuje skôr za symptóm, než za ochorenie, no jej dopad na ľudský život je priam katastrofický.

pixabay.com

Čo anhedóniu spôsobuje?

Nedávna štúdia, ktorá bola vykonaná v minulom roku neurovedcami zo Stanfordskej univerzity potvrdila, že anhedónia je spôsobená zníženou aktivitou v tzv. mediálnej prefrontálnej kôre, ktorá je tou oblasťou v mozgu, ktorá je pre pociťovanie šťastia či radosti nevyhnutná. Má totiž na starosti distribúciu dopamínu, ktorý je známy ako hormón šťastia.

Príčiny vzniku tejto zníženej aktivity pritom môžu byť rôzne. Môže ísť napríklad o genetiku či o neprekonanú traumu z detstva, no najčastejšou príčinou býva dlhodobý stres.

pixabay.com

Aká je liečba anhedónie?

V prvom rade je dôležité povedať, že tak, ako sme spomenuli už vyššie, vo väčšine prípadov je anhedónia symptómom psychických ochorení, akými sú napríklad depresia, schizofrénia, poruchy osobnosti, post-traumatická stresová porucha, či iné. Jej liečba je teda zväčša liečbou ochorenia, ktorého bola predzvesťou.

Určite však ide o symptóm, ktorý by nemal byť v žiadnom prípade podceňovaný. Ak sa totiž podchytí včas, stále existuje možnosť, že daný stav bude možné liečiť terapiu a liečba antidepresívami či inými liekmi nebude potrebná.

Pozri aj: Každý človek trpiaci depresiou by si želal, aby ste vedeli týchto 20 vecí

sciencealert
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)