Čo ak je celý váš život ovládaný strachom a vy o tom ani neviete?

My, ľudia, sme už totiž raz takí. Veľakrát si odmietame pripustiť, že existuje niečo, čo by sme nemali plne pod kontrolou. Radi si nasadzujeme masky nebojácnych hrdinov, ktorí zvládnu všetko a túto rolu hráme veľakrát tak presvedčivo, že jej nakoniec uveríme aj sami. Telo však neoklameme a našu psychiku či podvedomie už vôbec nie.

Možno aj vy svoj život žijete v strachu, ktorý negatívne ovplyvňuje viacero vašich aspektov života. Ak je vám teda týchto 6 problémov dôverne známych, možno je načase pripustiť si, že strach má plnú kontrolu nad vaším životom a je najvyšší čas na to, aby ste ho vyzvali do boja.

#1 Perfekcionizmus

Ak ste vo svojom živote poháňaní túžbou byť neustále najlepší a byť stále niečo “viac”, môže to znamenať, že vás ovláda strach z odmietnutia. Je samozrejme skvelé dať zo seba vždy maximum, no perfekcionizmus môže byť v mnohých oblastiach skôr kontraproduktívny a škodlivý.

#2 Neriskujete

Neriskujete, pretože sa bojíte, že kedykoľvek by ste to spravili, zlyháte. Uchýlite sa preto k tomu, že budete zotrvávať vo svojej komfortnej zóne, ktorá vám síce možno prinesie pohodlie, no čoskoro pocítite frustráciu z toho, že sa váš život nikam neposúva.

pexels.com

#3 Prokrastinujete

Aj pričastá prokrastnácia môže byť dôkazom toho, že z niečoho máte strach. Nemusí ísť o vašu lenivosť či neschopnosť sústrediť sa, možno si len pracovné povinnosti chcete natiahnuť na čo najdlhší čas, nech sa vyhnete riešeniu súkromných problémov…

#4 Kontrola

Z nejakého dôvodu máte potrebu mať neustále všetko pod kontrolou. Chcete, aby sa vás život pohyboval v koľajach, ktoré mu prísne vymedzíte. Takto to však žiaľ nefunguje a život sa mení – veľakrát tak, ako by sme to čakali najmenej. A neurobíme s tým vôbec nič.

#5 Plachosť

V tomto prípade je samozrejme nutné rozlišovať aj to, akú má človek povahu. Je rozdiel byť prirodzene mĺkvy a je rozdiel mlčať preto, že sa svoj názor bojíte vysloviť nahlas. Horším prípadom je samozrejme tá druhá možnosť.

Photo by Willian Rocha on Unsplash

#6 Choroby

Ako sme už veľakrát pripomínali (a veľakrát ešte pripomínať budeme), naša myseľ a naše telo sú prepojené. Ak niečo trápi vašu psychiku, skôr či neskôr sa to prejaví aj na vašom fyzickom zdraví. Potláčaný strach sa tak môže prejaviť ako oslabená imunita, časté bolesti hlavy či nepríjemné žalúdočné problémy.

Pozri aj: Autor viacerých bestsellerov Tim Ferriss vysvetľuje, prečo by sme sa mali zamerať na svoje strachy a nie na svoje ciele

learning-mind
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)