Ázijský sršeň (Vespa Velutina Nigrithorax). Foto: Profimedia

Síce sa počítalo s tým, že sršne sa k nám dostanú, no nečakalo sa, že to bude tak skoro.

Pri slovenských hraniciach s Maďarskom zaznamenali výskyt nepôvodného druhu sršňa — sršňa ázijského (Vespa velutina nigrithorax). Jeho výskyt vzbudzuje veľké obavy, keďže tento druh aktívne loví včely, čo môže znamenať veľkú pohromu pre včelárov. Na pozore by sa mali mať aj ľudia a zvieratá, keďže sršeň ázijský je oveľa agresívnejší ako náš pôvodný sršeň európsky. 

Maďarský zväz včelárov vydal varovanie, aby jeho členovia dávali pozor na svoje včelstvá. Ako informuje Pluska, v oblasti Győr-Moson-Sopron totiž zaznamenali výskyt ázijského sršňa.

Tento druh sa často živí včelami, a kým ázijské včely sa voči nemu dokážu brániť, tie európske, keďže takéhoto predátora nepoznajú, sú voči nemu bezbranné.

Ázijský sršeň. Foto: Tsaag Valren, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

„Ázijské divé včely si vyvinuli spôsob obrany voči týmto sršňom, avšak naše domáce včely sa im nevedia brániť. Ak napadnú úľ, tak zvyčajne pozabíjajú všetky včely,“ uviedol pre TASR Ladislav Roller z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied.

Ázijské včely, keď objavia sršňa-prieskumníka, tak sa na neho v húfe vrhnú a kmitaním tela zvýšia teplotu až tak, že sršňa „uvaria“, a tým sa uchránia. To naše európske včely nevedia urobiť.

Agresívny sršeň

Agresivitu ázijských sršňov potvrdzuje aj predseda včelárov bratislavského kraja Slovenského zväzu včelárov Milan Rusnák, ktorý uvádza, že potravu ázijských sršňov zo 60 % tvoria včely. „Je to výborný letec – chytí za letu vážku, mäsiarku a ľahko si poradí aj so včelou. Odcvakne jej hlavu i bruško a s hruďou, kde sa nachádza najviac bielkovín, odchádza,“ povedal pre Plusku.

Foto: Tsaag Valren, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jeho agresivita sa prejavuje aj voči ľuďom. Rusnák hovorí, že náš európsky sršeň prenasleduje napríklad cyklistu 20 metrov, a potom s tým prestane. Ázijský sršeň ho bude prenasledovať aj 300 metrov, a potom ho pobodá. Má pritom účinný a bolestivý jed.

Portál Štátnej ochrany prírody SR uvádza, že sršeň ázijský je o niečo menší, než jeho európsky príbuzný. Kráľovné dosahujú dĺžku 30 mm, samce sú o niečo menšie, dosahujú 24 mm a ostatné jedince merajú okolo 20 mm. Tento druh má výrazne žlté nohy, typické pre tento druh. Sfarbenie na hlave a hrudi je prevažne čierne so širokým oranžovým pásom na brušku.

Slovensko sa pripravuje

Ázijský sršeň dokáže rýchlo zlikvidovať mnohé včelie rodiny a môže tak znamenať katastrofu pre včelárov, prírodu a ekosystém. Majú existovať špeciálne pasce na sršne, účinný spôsob je na jar odchyt a likvidácia kráľovien, čo je ale náročná úloha. Ďalšou možnosťou, ktorá je ale finančne nákladná, je zabezpečenie úľov pletivom s malými okami, cez ktoré dokáže síce včela preletieť, no sršeň už nie.

Ak by ste na Slovensku spozorovali ázijského sršňa, je ideálne ho zabiť (ešte lepšie je ho odchytiť, napríklad prekryť pohárom) a kontaktovať štátnu ochranu prírody.

Foto: Muséum de Toulouse, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Ázijský sršeň prišiel do Európy pred 20 rokmi

Sršeň ázijský pochádza z tropickej Ázie, kde vytvára niekoľko poddruhov. Do juhovýchodného Francúzska, kde bol v Európe zaznamenaný prvýkrát v roku 2004, sa pravdepodobne dostal s lodnou dopravou, vysvetlil Roller.

Je rozšírený po celom Francúzsku, nachádza sa tiež v Španielsku, Taliansku a v roku 2014 bol objavený aj v Nemecku. Jeho bodnutie je, samozrejme, nepríjemné, môže vyvolať alergickú reakciu a dokonca smrť. Portál novinky.cz, ktorý sa odvoláva na nemecký Bild, uvádza, že v Japonsku, kde sú tieto sršne najrozšírenejšie, ročne zabijú až 50 ľudí.

Po novom je teda už aj v Maďarsku, kde sa pravdepodobne dostal pomocou prepravy tovaru.

Uložiť článok

Najnovšie články