Rýchly množivý reaktor v Rusku. Foto: Rosatom. Empresa Estatal de Energía Atómica Rusa, CC0, via Wikimedia Commons

Sodíkový reaktor je v mnohých ohľadoch využiteľnejší.

Dve energetické spoločnosti vlastnené miliardármi Billom Gatesom a Warrenom Buffettom sa rozhodli pre spoločný projekt. Na mieste uhoľnej elektrárne, ktorá ukončuje svoju prevádzku chcú spoločnosti Gates‘ TerraPower a Buffett’s PacifiCorp postaviť experimentálnu jadrovú elektráreň. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Sodíkový reaktor

Dúfajú, že do konca roka dostanú povolenie na vybraté miesto v americkom štáte Wyoming, informuje portál IFL Science. Koncept ich experimentálnej elektrárne má využívať rýchly množivý reaktor. Ten sa od klasických vodných reaktorov líši používaním roztaveného sodíka. Dôvodom využitia takéhoto reaktora je, že vyprodukuje veľké množstvo jadrového materiálu ako plutónium. To sa následne môže využiť v iných typoch jadrových reaktorov alebo pri výrobe zbraní.

Vyššia účinnosť

Rýchle množivé reaktory sú zaujímavé najmä svojou účinnosťou. Kým bežné reaktory, ktoré používajú vodu na chladenie jadra, dokážu z uránového paliva vyťažiť menej ako jedno percento reálnej energie, pri rýchlych reaktoroch môže byť teoretická účinnosť aj stokrát vyššia. Znamená to, že stačí menší reaktor a menšie množstvo paliva na to, aby sa dodal rovnaký, či ešte vyšší výkon ako pri klasických štiepnych reaktoroch.

Zjednodušená schéma rýchleho množivého reaktora. Ilu: thomick, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Samozrejme, sodíkové reaktory sú okrem vyššej účinnosti zaujímavé aj produkciou plutónia, ktoré sa dá prepracovať a využiť. Ak sa pýtate, prečo sa sodíkové reaktory nestavajú viac, sú na to isté dôvody.

Zložitý reaktor

Pri práci s nimi je potrebný ešte väčší dôraz na bezpečnosť. Práca s reaktívnym roztaveným sodíkom je náročnejšia ako v prípade chladenia vodou a tiež takéto reaktory sú oveľa zložitejšie a ich výstavba trvá dlhší čas. Rýchle množivé reaktory majú svoje nesporné výhody, no musia byť postavené bezchybne. Vtedy majú zásadný prínos v energetike a ide v podstate o ekologickú výrobu veľkého množstva energie bez produkcie skleníkových plynov.

Očakáva sa, že tento reaktor od Gatesa a Buffetta dokáže vyprodukovať až 345 megawattov energie a krátkodobo, približne na 5 a pol hodiny, môže zvýšiť produkciu na 500 megawattov. Tento výkon sa rovná pokrytiu energetických požiadaviek približne 400-tisíc domácností.

Foto: Pixabay

Rýchle množivé reaktory už vo svete existujú, a to aj dva v komerčnej prevádzke. Oba sa nachádzajú v Rusku. Experimentálne reaktory takéhoto typu je množné nájsť tiež v Indii alebo v Japonsku. Výstavbu už pred niekoľkými rokmi zahájila aj Čína, ktorej dva komerčné rýchle množivé reaktory majú začať fungovať v rokoch 2023 a 2026. Očakáva sa, že reaktor opisovaný v tomto článku by mohol začať fungovať koncom tohto desaťročia.

Uložiť článok

Najnovšie články