Foto: Wikimedia (Juan de Juanes)

Ľudia sa možno nepremieňali na soľné stĺpy, no vedci našli dôkazy o tom, že jeden kľúčový príbeh z Biblie je určite pravdivý.

Jednou z najvýznamnejších udalostí, ktorú nájdeme v Starom zákone, je pád Jeruzalema a Chrámu kráľa Šalamúna. Babylončania mali toto mesto zdevastovať približne okolo roku 587 pred Kristom. Udalosť je pritom zmieňovaná v Biblii niekoľkokrát a podľa portálu Unilad, majú v súčasnosti vedci dôkazy o tom, že sa táto biblická udalosť naozaj odohrala.

Počas tejto udalosti mala byť vyhladená väčšina populácie Judského kráľovstva a tí, ktorí prežili, boli vzatí do zajatia. Vezenský exil trval takmer pol storočia a zrútenie chrámu si Židia pripomínajú dodnes, počas jedného zo svojich najdôležitejších sviatkov – Tiša be-av. Ak tento sviatok pripadne na Šabat, posúva sa na nasledujúcu nedeľu.

Stále viac dôkazov

Vedci z Mount Zion, kopca, ktorý sa nachádza hneď za múrmi starého mesta v Jeruzaleme, odkryli popol, ktorý zostal na mieste tragédie. Tiež sa tu našli šípy nepriateľov a náušnica, ktorá tu pravdepodobne zostala kvôli panickému odchodu. Ako píše ďalej portál Unilad, na tomto mieste sa už v roku 2017 našla rozbitá keramika, ktorej pôvod mal siahať až k zmieňovanej udalosti. Tieto domnienky sú už v súčasnosti potvrdené.

Pixabay

Podľa portálu IFL Science boli šípy nájdené na mieste skýtske. Skýti boli príslušníci rôznych iránskych kmeňov a podľa historických prameňov využívali takéto šípy aj Babylončania. Podľa vedcov naznačuje zmes popola, šípov a rôznych historických artefaktov, že na mieste došlo k nejakej katastrofe. Nikto totiž len tak bezdôvodne neopúšťa zlaté poklady a nikomu sa doma nepovaľujú zbytky šípov. Podobné šípy pritom archeológovia nachádzajú na miestach, ktorých história siaha do siedmeho až šiesteho storočia pred našim letopočtom.

Všetky tieto dôkazy dohromady ukazujú jedným smerom, a tým je zničenie mesta Babylončanmi v rokoch 587 alebo 586. Archeológovia v súčasnosti pokračujú vo výkopových prácach a dúfajú, že nájdu viac artefaktov, ktoré by prepojili miesto s biblickými príbehmi.

unilad.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články