Foto: Pixabay/the Providence Lithograph Company [Public domain], via Wikimedia Commons

Meteor, ktorý explodoval pred 3 700 rokmi neďaleko Mŕtveho mora, by mohol objasniť jeden z najstarších biblických príbehov.

Toto územie sa nachádza v súčasnom Jordánsku, na mieste známom ako stredný Ghór. Väčšina dôkazov pre túto udalosť pochádza z archeologických výskumov. Hovoríme o nálezisku, kde ležia pozostatky mesta z doby bronzovej. Mesto nesie názov Tall el-Hammam a podľa mnohých historikov by mohlo ísť o mesto, ktoré sa v Biblii vyskytuje pod názvom Sodoma.

Za slávnych čias mesta tu žila civilizácia po dobu viac ako 2500 rokov. Mesto bolo podľa všetkého kráľovstvom a chránili ho hradby siahajúce do výšky 15 metrov, zatiaľ čo ich hrúbka dosahovala dvojnásobok. Ani toto však obyvateľov nezachránilo pred meteorom, ktorý nechal celú túto oblasť zhorieť do tla. Dopad a výbuch meteoritu spôsobil šokovú vlnu, ktorá nevyhladila len mesto samotné, ale aj jeho okolie.

Záhadná pustina

Toto miesto následne nebolo obývané po dobu ďalších 700 rokov. Vedci v minulosti špekulovali nad tým, že mesto bolo vyhladené zemetrasením alebo sopkou, no ani jedna z katastrof by nezanechala po sebe také stopy, akými mohli byť archeológovia svedkami. Archeológovia toto miesto totiž študovali po dobu 13 rokov s jediným cieľom. Zistiť, čo spôsobilo masovú genocídu.

Good Free Photos

Katastrofa biblických rozmerov

Na jednom mieste našli bývalé hrnčiarstvo, ktoré bolo z jednej strany roztopené na sklo. Takúto škodu dokáže vyvolať len extrémna teplota presahujúca 4 000 °C. Archeológom sa neskôr podarilo zistiť, že mesto bolo vystavené teplotám od 8-tisíc do 12-tisíc stupňov Celzia. Všetky dôkazy tak smerovali k tomu, že za katastrofu, ktorá zničila pred 3 700 rokmi mesto Tall el-Hammam, mohol meteor.

Wikimedia

Biblia je zaujímavá v tom, že si často za príklad berie skutočné historické udalosti a pretvára ich do podoby kresťanskej mytológie. Mnoho vedcov sa v hľadaní Sodomy nezhodovalo. Jedni tvrdili, že pre miesto Tall el-Hammam nesedí geografické zasadenie, pre iných to zas bol chybný časový údaj. Po posledných zisteniach však budú miesť svoje domnienky prehodnotiť.

sciencealert.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )