Štart rakety 24. júla 2022. Foto: SITA

Je jasné, že 21-tonový kus čínskej rakety skončí na Zemi. Kde to však bude, sa nevie.

Prvý stupeň rakety Dlhý pochod 5B, ktorý sa nachádza na obežnej dráhe Zeme, sa nekontrolovateľne zrúti späť na Zem. Podľa pozorovateľa Jonathana McDowella z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics váži tento stupeň rakety až 21 ton. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Rozpadne sa na 30-metrové kusy

Ako uvádza vtm.zive.cz odvolávajúc sa na McDowella, prvý stupeň rakety nebol aktívne deorbitovaný a tak nie je jasné, kde spadne.

Rozpadne sa, ale skúsenosti z minulosti ukazujú, že hromada až 30-metrových kovových úlomkov narazí do Zeme rýchlosťou niekoľko stoviek kilometrov,“ konštatuje McDowell na Twitteri.

 

Raketa odštartovala 24. júla z kozmodromu Wen-čchang v čínskej provincii Che-nan. Do vesmíru vyniesla 22 ton vážiace laboratórium ku čínskej kozmickej stanici Tiangong. Modul sa bez akýchkoľvek problémov pripojil k stanici, takže misia dopadla úspešne.

Skončí pravdepodobne v oceáne

Prax nechať nekontrolovateľne spadnúť veľké stupne rakiet na Zem však vytvára zbytočné riziko. Americká NASA napríklad pády upravuje podľa postupov tak, aby riziko vzniku obetí pri páde stupňov bolo nižšie ako 1:10-tisíc. Navyše, stále častejšie sa využívajú riadené dopady, usmerňované pomocou motorov rakety, aby na Zemi skončili mimo obývaných oblastí.

Problémom prvého stupňa čínskej rakety je, že je veľmi veľký. Miesto dopadu je navyše veľmi problematické predpovedať, najmä v súčasnosti, keď slnečná aktivita spôsobuje výkyvy atmosféry a tak znemožňuje modelovať dráhu letu.

McDowell dúfa, že keď s bude poznať veľkosť a uhol obežnej dráhy rakety, tak bude možné lepšie predpovedať, kde úlomky skončia. Tie pravdepodobne skončia v oceáne, vzhľadom na jeho zastúpenie na Zemi, no stále je riziko, že dopadnú na pevninu, či dokonca do obývaných častí, čo by bola katastrofa.