Foto: NASA/JPL

Ide o vesmírny odpad.

Rover Perseverance nachádzajúci sa na Marse nás pravidelne zásobuje zaujímavými snímkami, ktoré na pustej červenej planéte odfotografuje. A rovnako je to aj teraz, keď odfotografoval niečo, čo pripomína špagety. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Na Marse môžeme nájsť mnohé podivnosti. Asi najzaujímavejšia je „brána do marťanskej hory„, ale určite stoja za pozretie aj útvary, ktoré vyzerajú ako skrútené sochy. Nedávno sme tiež písali o odvrátenej stránke výskumu na Marse a o odpade, ktorým je planéta pokrytá. Do tejto poslednej kategórie patrí aj najnovší objav.

Šnúra z padáka

V skutočnosti zvláštna pokrútená šnúrka, či pri väčšej predstavivosti akési „marťanské špagety“, je pravdepodobne obyčajný odpad. Predpokladá sa, že ide o časť z padáka, ktorý práve rover Perseverance použil pri pristátí.

Foto: NASA/JPL

Záber na tento zvláštny vesmírny odpad sa podaril roveru pomocou prednej pravej kamery, ako informuje portál Science Alert. Tá je jednou z kamier, ktoré snímajú okolie rovera a pomáhajú vyhýbať sa nebezpečenstvu. Na zábere nižšie vidno, aká je šnúrka malá v porovnaní s kolesom rovera či robotickým ramenom. Rameno sa dotýka skaly a rover tam pravdepodobne práve odoberá vzorku, ktorú následne podrobí chemickej a minerálnej analýze.

Foto: NASA/JPL

Je veľmi pravdepodobné, že šnúrku na miesto, kde sa nachádzala, zavial vietor. A dlho tam nezotrvala, keďže na fotografii vyhotovenej o pár dní neskôr, sa tam už nenachádzala.

Aj keď vesmírny odpad na Marse môže vyvolávať nepríjemné pocity, amatérsky astronóm a autor viacerých kníh Stuart Atkins hovorí, že možno o sto rokov bude tento odpad mimoriadne cenný a bude zbieraný, aby mohol byť umiestnený v múzeu. Či to tak bude, tak na to si budeme musieť počkať ešte veľmi dlho.

Uložiť článok

Najnovšie články