Foto: DESY, Science Communication Lab

Dve explózie v galaxiách vzdialených miliardy svetelných rokov vyprodukovali najjasnejšie svetlo.

Vo vesmíre sa niekedy dejú udalosti, ktoré sú našim predstavám rovnako vzdialené ako miesto, kde sa odohrávajú. Dôkazom toho je aj pozorovanie astronómov, ktorí zachytili veľké výbuchy gama lúčov, teda krátkych erupcií, ktoré sa považujú za najenergetickejšiu formu svetla vo vesmíre.

Článok pokračuje pod videom ↓

Gama lúče vo vesmíre sú skutočne zaujímavým fenoménom a predmetom skúmania. Niektoré majú vysokú energiu a dokonca prekonávajú rýchlosť svetla, či sa dokonca vedia vrátiť v čase.

Teleskopy zaznamenali prvý výboj v júli 2018, a druhý v januári tohto roka. Produkovali také množstvo svetla, ktoré obsahuje 100 miliárd viac energie, ako svetlo, ktoré zachytávame naším okom.

Výrony gama lúčov sa objavujú bez predchádzajúcich signálov a trvajú iba niekoľko sekúnd. Astronómovia tak museli konať rýchlo. Iba 50 sekúnd po tom, ako satelity zachytili januárový výbuch, sa naň zamerali aj teleskopy na Zemi.

Foto: DESY, Science Communication Lab

Toto sú zďaleka najúčinnejšie fotóny, ktoré sa kedy objavili pri výbuchu gama lúčovuvádza profesorka Elisa Bernardiniová. Výsledky skúmalo vyše 300 vedcov z celého sveta a ich práca bola zverejnená v Nature.

Gama lúče nie sú až také nezvyčajné, vyskytujú sa takmer každý deň, no ich výbuchy s vysokou intenzitou sú pre vedcov stále záhadou. Astronómovia predpokladajú že pochádzajú zo zrážania neutrónových hviezd, alebo zo supernov, teda v momente, keď hviezde dôjde palivo a zmizne jej gravitácia a zrúti sa do čiernej diery.

Výbuchy gama lúčov sú najsilnejšie známe výbuchy vo vesmíre. Svoju energiu uvoľňujú iba pár sekúnd, no počas toho uvoľnia viac energie, ako naše Slnko počas celej svojej životnosti. Môžu žiariť celým viditeľným vesmírom“ uvádza vedec David Berge, ktorý sa zaoberá gama žiarením.

Po krátkom, no intenzívnom výbuchu gama lúčov nasledujú hodiny či dni tzv. dosvitu. Vedci pozorujú najmä tie, preto je pozorovanie týchto posledných dvoch výbuchov také významné.

NASA/JPL-Caltech/wikimedia.org

Keď 14. januára zachytili satelity NASA výbuchy v galaxii vzdialenej viac ako 4 miliardy svetelných rokov, do 22 sekúnd vyslali údaje o polohe výbuchu do teleskopov na Zemi. Do polminúty od prijatia súradníc sa teleskopy na Kanárskych ostrovoch otočili smerom k výbuchu a zamerali sa na presný bod na oblohe. Fotóny teleskopy doslova na 20 minút zaplavili. Boli tak ohromení ich intenzitou, ktoré predbehli aj pozorovanie z júla roku 2018.

Vedci vo svojej predchádzajúcej práci aj na základe júlového pozorovania naznačili, že elektróny môžu fotóny rozptyľovať a zvýšiť ich energiu. Januárové pozorovanie ich domnienky iba potvrdzujú. Stále majú ale iba dve veľké pozorovania a potrebujú ich omnoho viac, aby ich dohady mohli byť potvrdené.

Uložiť článok

Najnovšie články