Foto: Tyler Hicks (@nytimes/Instagram)

Amal Hussain umrela v utečeneckom tábore na severe Jemenu.

Trvá to už roky, no svet zatváral oči. Pred situáciou v Jemene varovali médiá aj humanitárne organizácie, no planéta bola ticho. Ani správy o najhoršom hladomore posledného storočia nič nezmenili. Ľuďmi pohla až fotografia na titulke amerického denníka The New York Times. Snímok sedemročnej Amal Hussain mlčiac ležiacej na nemocničnom lôžku v severnom Jemene, ľudí prebudil. To už však bolo neskoro.

Len pred niekoľkými týždňami varovala Lise Grandeová, humanitárna koordinátorka OSN pred obrovskou humanitárnou katastrofou. Jemen bude čeliť najhoršiemu hladomoru za uplynulých 100 rokov, ak sa neskončia letecké útoky vojenskej koalície pod velením Saudskej Arábie. Ak bude konflikt pokračovať, hladomor by mohol zachvátiť túto krajinu už v nasledujúcich troch mesiacoch a na pokraji smrti sa ocitne 12-13 miliónov ľudí. To predstavuje každého druhého obyvateľa krajiny.

Mnohí z nás považovali za nepredstaviteľné, aby sme boli ešte v 21. storočí svedkami hladomorov, aké boli v Etiópii, Bengálsku alebo v častiach Sovietskeho zväzu. Súčasná realita je však taká, že v Jemene sa deje presne to isté.“ povedala pre BBC Grendeová a dodala, „Niet pochýb, že by sme sa mali hanbiť a každé ráno, keď sa prebudíme, by sme mali robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme pomohli tamojším trpiacim ľuďom ukončiť tento konflikt.“ Slová však nedokázali presvedčiť tak, ako jediná fotografia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The New York Times (@nytimes),

Amal Hussain

Minulý týždeň sa na titulku The New York Times dostala fotografia sedemročnej Amal Hussain, ktorá sa stala akýmsi symbolom utrpenia obyvateľov Jemenu. V rozsiahlom článku s názvom „Tragédia saudskoarabskej vojny“ sa Declan Walsh, okrem pozadia konfliktu, venoval aj osudom bežných ľudí. Fotografia Tylera Hicksa dokázala to, čo sa oficiálnym vyjadreniam zatiaľ nepodarilo. Zlomila verejnosť.

Redakcia The New York Times obdržala po zverejnení reportáže množstvo reakcií. Ľudia sa zaujímali o zdravotný stav Amal, ponúkali peniaze, vyjadrovali svoj súcit s obeťami vojnového konfliktu. Morálna či finančná pomoc však prišla neskoro. Denník začiatkom tohto mesiaca informoval, že Amal na následky hladomoru zomrela v utečeneckom tábore, len pár kilometrov od nemocnice. Hrozivý je fakt, že nejde o ojedinelý prípad. Podľa organizácie Save The Children umiera v krajine na následky hladu a chorôb až 130 detí denne.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa A ا L ن E ي N ل A ع (@duchessofzamalek),

Vojna v Jemene

Jemen sa od svojho vzniku v roku 1990 potýkal s množstvom problémom. Potom prišiel rok 2010 a obdobie, ktoré nazývame Arabská jar. Vlna protestov, nepokojov a revolúcií neobišla ani Jemen. Vtedajší prezident Alí Abdalláh Sálih nakoniec rezignoval a moc predal do rúk viceprezidenta. Začali rozhovory o novej ústave, ktorá mala konflikt umierniť. Blízkovýchodný Jemen sa však v roku 2015 dostal do krvavej občianskej vojny po tom, ako húsijskí povstalci podporovaní Iránom, obsadili väčšinu územia krajiny vrátane hlavného mesta Saná. Vojenská koalícia pod velením Saudskej Arábie proti nim od tohto momentu bojuje, s podporou medzinárodne uznanej jemenskej vlády.

Uložiť článok

Najnovšie články