Foto: pixabay

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako vyzerá západ Slnka z vesmírnej stanice?

Alebo ako vyzerá pri pohľade z inej planéty, napríklad z Uránu? Vďaka simulátoru, ktorý vytvorila vesmírna agentúra NASA, si západ Slnka budete môcť pozrieť pokojne aj z Marsu či z Venuše.

Ako informuje portál Daily Mail, NASA vytvorila simulátor, vďaka ktorému si západ Slnka budete môcť pozrieť nielen zo Zeme, ale napríklad aj z Uránu, zVenuše a dokonca aj z mesiaca Titan.

Cieľom vedcov bolo lepšie pochopiť, ako svetlo putuje vesmírom a interaguje s kozmickými objektmi, ako napríklad s planétami či s kométami. Vďaka simulácii môžete vidieť, ako časť planéty rotuje smerom od Slnka, následkom čoho roztrúsené fotóny odrážajú svetlo rôznymi smermi a vytvárajú farebné spektrum.

Foto pixabay

Ako vyzerá západ Slnka z Uránu či z Titanu?

Napríklad na Uráne má západ Slnka rôzne odtiene modrej, kým na Titane začína žiarivou žltou farbou a končí sa ohnivou červenou. Na Marse zas západ Slnka začína hnedou farbou a nakoniec sa obloha sfarbí do modra.

Autorom tejto simulácie je odborník na planéty Geronimo VillanuevaGoddardovho centra pre vesmírne lety. K vytvoreniu simulácie vytvoril počítačový model s názvom Planetary Spectrum Generator, ktorý vedci plánujú využiť aj v rámci misií, ktorých cieľom bude dostať sa na povrch Uránu.

Simulácia bola vytvorená tak, aby počas animácie divák nadobudol pocit, že stojí priamo na povrchu planéty. Západ Slnka z Marsu si ľudia mohli pozrieť už pred časom. Stalo sa totiž tradíciou, že počas misie na Mars sa vyslané vozidlo pokúsi zachytiť západ Slnka, ale aj jeho východ. Slnko je pri pohľade z Marsu zdanlivo malé, je to tak ale preto, lebo Mars je od Slnka vzdialenejší, ako Zem.

Daily Mail
Uložiť článok

Najnovšie články