Foto: Unsplash

Počet obetí takzvaného cryptojacking postupne pribúda, na tieto veci by ste si mali dať pozor.

Kryptomeny môžeme rozhodne zaradiť medzi najväčšie fenomény posledných rokov. Výraznou časťou krypto komunity sú aj ťažiari, ktorí digitálne meny ťažia prostredníctvom počítačov a do tohto procesu môžete byť nevedomky zapojení aj vy, uvádza portál Finreport.

Článok pokračuje pod videom ↓

Sledujte tieto signály

Pojem cryptojacking môžeme v podstate definovať ako neoprávnený proces ťaženia kryptomien na cudzom počítači. Ide o nedobrovoľnú aktivitu, ktorá prostredníctvom vašich zariadení ako počítač či telefón generuje priamy zisk inému človeku, a to bez vášho vedomia. „Pri samotnej ťažbe kryptomien musí systém zariadenia dekryptovať šifry a riešiť zložité matematické operácie. Za úspešné riešenia získa človek odmenu v podobe digitálnej meny, ako sú napríklad bitcoin, ethereum či litecoin,“ priblížil Finreport.

Ak sa pýtate, akým spôsobom môžete byť obeťou cryptojackingu vy, odpoveď je jednoduchá. Stačí neuvážené kliknutie na odkaz v niektorom z podozrivých e-mailov, ktorý následne skopíruje kód na ťažbu do vášho počítača. Aj keď to spočiatku nemusíte spozorovať, skôr či neskôr sa dostavia signály, že niečo nie je v poriadku. Samotný proces ťažby je pomerne náročný a na riešenie zložitých výpočtov je potrebný vysoký výkon.

Tento faktor v konečnom dôsledku môže náhle znížiť výkon vášho počítača a spôsobovať prehrievanie. „Znížený výkon nemusí byť okamžite spojený s cryptojackingom, ak však je, jedným z príznakov je práve zvýšená záťaž počítača,“ uvádza sa v článku.

Ako si to viem overiť?

Ak spozorujete neobvyklé signály, určite by ste svoje zariadenie mali skontrolovať. „Vo všeobecnosti platí, že je pri bežnom používaní počítača procesor vyťažený na približne 20 %. Ak budú hodnoty pri návšteve niektorých webových stránok evidentne vyššie, je možné, že prostredníctvom týchto stránok niekto ťaží s využitím vášho počítača kryptomenu,“ pokračuje Finreport. Odporúča sa tak kontrola procesora, ktorú viete jednoducho vykonať ako na počítačoch s Windowsom, tak aj s macOS.

Čo sa týka odporúčaní, tie sa do veľkej miery zhodujú s tým, čo informatici radia pri vírusoch. Používatelia by mali mať aktívny antivírusový systém, ktorý dokáže vyhľadať malvéry, ale v ideálnom prípade sa odporúča tiež využívanie blokátorov reklám. Samozrejme, pozor si dávajte aj na podozrivé e-mailové správy a odkazy na sociálnych sieťach.

Uložiť článok

Najnovšie články