rogersv.com

/ 0 / Lukáš Mužla
Fajčenie škodí zdraviu. O tom vieme všetci, dokonca aj Janko Kuric. Keď s ním raz začnete, prestať už nie je také jednoduché, aj keď si možno...

Fajčenie škodí zdraviu. O tom vieme všetci, dokonca aj Janko Kuric. Keď s ním raz začnete, prestať už nie je také jednoduché, aj keď si možno vravíte, že vy to dokážete kedykoľvek. Je to závislosť ako každá iná a pomaly ale isto vás zabíja. Nikdy s ním preto nezačínajte a ak ste už začali, tento článok vás možno presvedčí, že ste spravili obrovskú chybu.

dispatchtimes.com
dispatchtimes.com

Základnou zložkou cigarety je nikotín. Ale pritom je to len jedna zo 4000 základných chemických zložiek, ktoré cigareta obsahuje. Ide o alkaloid s cyklom pyridínu, ktorý sa vyrába z tabakových listov.   Je to najrozšírenejšia legálna droga na svete a jedna cigareta obsahuje približne 10mg tejto látky. Pri fajčení sa do tela dostane 1-2mg, zvyšok sa dostáva do ovzdušia. Smrteľná dávka sa pohybuje od 50-60mg, to znamená že by ste museli naraz vyfajčiť asi 20-30 cigariet. Predávkovanie teda nehrozí, ale to nevadí, cigareta si s vaším zdravím poradí i tak.

rogersv.com
rogersv.com

Nikotín sa už po niekoľkých sekundách dostáva do pľúc a približne za 10 sekúnd sa vďaka krvnému obehu dostáva do mozgu. Fajčenie má množstvo nepriaznivých účinkov a medzi tie hlavné patrí napríklad zužovanie ciev, zvyšovanie krvného tlaku, zrýchľovanie činnosti srdca a samozrejme podporuje vznik rakoviny pľúc. Spôsobuje taktiež dehydratáciu tela a impotenciu. Denne následkom fajčenia zomrie až 13 400 ľudí, na Slovensku je to asi 350 ľudí za týždeň.Komentovať (0)