foto: Julian K Finn / Museum Victoria/ Creative Commons

Ak sa bojíte pavúkov či maličkého hmyzu, ktorý sa vyskytuje u nás, po zhliadnutí týchto zvierat strach určite zmizne a nahradí ho strach z morských živočíchov.

Asi len málokto vie, čo sa nachádza na dnách oceánov a morí. Možno je to tak aj lepšie, pretože niektoré zvieratá vám spravia husiu kožu už len z fotografie. Toto je 21 zvierat z hlbín oceánov a morí, o ktorých možno ani neviete, že existujú.

Žralok úhorovitý

wikimedia.org

Tohto strašidelného žraloka ľudia spozorujú len zriedka, pretože žije v Atlantickom a Tichom oceáne v hĺbke 120 až 1580 metrov. Zaujímavosťou je, že čeľuste žraloka sú tvorené dvadsiatimi piatimi radmi zubov, ktoré sú tvarované do trojzubca. Spolu má tento žralok až 300 veľmi ostrých zubov.

Veľkrab japonský

Japanese spider crab (Macrocheira kaempferi) at Shedd Aquarium

Bojíte sa pavúkov? Buďte radi za tie, ktoré sa nachádzajú u nás. Tento Veľkrab japonský má najväčšie rozpätie nôh medzi bezstavovcami a ich dĺžka môže byť až 5,5 metra. Tento ozrutný pavúk môže vážiť až 19 kilogramov. Faktom je aj to, že dokáže prežiť aj bez troch nôh a po čase mu chýbajúce končatiny dorastú.

Deep-sea dragonfish

youtube.com

Hlboko v Atlantickom oceáne, v hĺbke až 5000 metrov, číha tento divoký dravec. Keďže tento cicavec žije veľmi hlboko vo vode, kde je úplná tma a životné prostredie je tam stále, bez vplyvov počasia, musí si svietiť svojim vlastným svetlom. Toto svetlo produkujú orgány nazývané fotofóry. Fotofóry takisto lákajú korisť. V chrbtici sa tomuto cicavcovi nenachádzajú niektoré stavce, čo umožňuje väčšiu flexibilitu hlavy.

Ohavec maličký

youtube.com

O Ohavcovi maličkom je len málo informácií. Žije v hĺbkach až do 900 metrov. V takejto hĺbke je len veľmi málo kyslíka, no Ohavec vie veľmi jednoducho prežiť aj v takýchto podmienkach. Jeho osem ramien je spojených len veľmi jemne, vďaka čomu vyzerá zaujímavo.

Kalamár Hamiltonov

wikimedia.org

Súčasné odhady hovoria, že tento kalamár môže mať dĺžku neuveriteľných 12-14 metrov a hmotnosť do 750 kg. Tieto obrovské druhy majú tiež veľmi veľké oči, ktoré sa považujú za najväčšie v živočíšnej ríši s priemerom 30-40 cm.

Žralok Owstonov

A goblin shark eating a fish from gifs

Žralok Owstonov vyzerá ako prahistorický živočích s podlhovastou prednou časťou a špicatými zubami. Tieto žraloky sú schopné zachytiť a okamžite skonzumovať svoju obeť. Škvrnitá žraločia koža je len transparentná koža, takže vlastne vidíte hneď vnútro zvieraťa.

Terrible-claw lobster

foto: Creative Commons / Via en.wikipedia.org

Zistilo sa, že v moriach Filipín je tento živočích nazývaný ako homár s dvomi strašne vyzerajúcimi končatinami. Tieto končatiny sú takisto veľmi maličké a majú len 31 milimetrov. Zaujímavosťou je, že tieto homáre sú od malička slepé.

Morský vlk

Seawolf

Morský vlk získal svoje pomenovanie najmä kvôli svojim predným a zadným ostrým zubom, ktoré sú pripravené na rozdrvenie všetkého, čo mu príde pod zuby. Zuby však nechýbajú ani v hrdle tohto živočícha. Zaujímavosťou je najmä to, že telo morského vlka môže dosiahnuť až 1,5 metra.

Fangtooth

wikimedia.org

Toto hrozivé stvorenie, ktoré vidíte na obrázku, je jednou z najhlbšie žijúcich rýb, aké existujú. Táto ryba sa nachádzala až v hĺbke 5000 metrov pod hladinou mora, kde je tlak 500-krát väčší. Zaujímavosťou na tejto rybe je najmä to, že má najväčšie zuby k pomeru svojho tela. V skutočnosti sú tak veľké, že nedokáže zatvoriť ústa.

Pacific viperfish

Deep Sea Viperfish Chauliodus sloani

Tento hlbokomorský živočích je jeden z najväčších predátorov. Pomocou fotofórov, ktoré sa nachádzajú naprieč jeho chrbtovej kosti, jednoducho naláka všetku korisť. Zaujímavosťou je, že podobne ako Fangtooth, takisto aj tento živočích nemôže zatvoriť ústa kvôli veľkému množstvu veľkých zubov.

Giant isopod

Deep sea giant isopod

Tieto obrovské kôrovce sa môžu umiestniť aj do hororových filmov, pretože pôsobia naozaj veľmi strašidelne. Majú štyri sady čeľustí, ktorými jednoducho zaútočia na svoju korisť. Existujú aj také kôrovce, ktoré dosahujú dĺžku 76 centimetrov.

Stargazer

The Stargazer Fish from creepy

Tento živočích vyzerá narozdiel od iných celkom mierumilovne. Nedajte sa však zmiasť. Jeho taktika je veľmi jednoduchá. Väčšinou sa ukryje do piesku a na korisť zaútočí tak, že ju ústami začne nasávať. Zaujímavosťou je, že niektoré druhy tejto ryby dokážu spôsobiť elektrické šoky cez špeciálny orgán, ktorý majú umiestnený v oku.

Nohatky

wikimedia.org

Existuje viac ako 1300 druhov morských pavúkov, ktoré číhajú v plytkých vodách a v hĺbkach do 7000 metrov. Ich veľkosť je zvyčajne do 25 centimetrov. Zaujímavosťou je, že Nohatky dokážu svoju korisť vysať.

Spiny red crab

Spiny Crab

V hĺbkach do 2400 metrov sa môžete stretnúť aj s týmito červenými krabmi. Ich rýchle pohyby a priľnavé pazúry im uľahčujú chytenie a roztrhnutie koristi.

Stareater

wikimedia.org

Stareater bol len nedávno objavený vo vodách medzi Austráliou a Novým Zélandom. Rovnako ako väčšina hlbokomorských predátorov má červenú farbu, vďaka ktorej veľmi jednoducho pritiahne pozornosť.

Anglerfish

wikimedia.org

Ak vám táto ryba niečo hovorí, nemýlite sa. Mohli ste ju vidieť napríklad v rozprávke „Hľadá sa Nemo“. Tento hlbokomorský predátor má ústa naplnené dlhými a veľkými zubami. Pomocou svojej lampy nad hlavou jednoducho priláka všetku korisť. Zaujímavosťou je, že tieto živočíchy dokážu prehltnúť korisť dvojnásobne väčšiu než sú oni.

Gulper eel

youtube.com

Táto ryba je pokrytá čiernou kožou a nachádza sa v tme oceánu v hĺbke až 3000 metrov. Zaujímavosťou je, že dokáže prehltnúť dvojnásobne väčšiu rybu, ako je ona sama. Takisto má aj dlhý, bičovitý chvost, ktorý má množstvo chápadiel. Tie žiaria na ružovo a vydávajú občas jasne červené záblesky.

Chiméra

youtube.com

Tento obyvateľ oceánu sa nazýva aj ako žralok duchov. Podivné línie na tele chimér sú senzorické orgány, ktoré zistia pohyb a vibráciu vo vode, takže veľmi jednoducho chytia korisť.

The black swallower

wikimedia.org

Už len názov tohto monštra možno niekomu spraví husiu kožu. Štíhly a čierny živočích má veľmi veľký žalúdok, vďaka ktorému veľmi jednoducho prehltne každú svoju korisť a to aj dvojnásobne väčšiu od neho samotného.

Barreleye

youtube.com

Táto zaujímavo vyzerajúca ryba je zvláštna najmä svojimi očami, ktoré má vo vnútri svojej lebky. Temné miesta, ktoré vyzerajú ako oči spredu, však očami nie sú. Zaujímavosťou je najmä to, že tento živočích bol objavený v roku 1939, no naposledy sa ho podarilo živého zhliadnuť v roku 2004.

Monkfish

wikimedia.org

Široké a ploché ústa, ktoré ryba Monkfish má, sú plné špicatých zubov, ktoré im v kombinácií s veľkým žalúdkom pomáhajú prehĺtať korisť tak veľkú, ako sú oni samé.

Pozri aj: Toto sú najväčšie katastrofy, ktoré zasiahli našu planétu a zanechali po sebe hlbokú stopu

buzzfeed.com
Uložiť článok

Najnovšie články