10 najbizarnejších porúch spánku, o ktorých ste ešte nepočuli

poruchy spanku

Určite sa všetci zhodneme na tom, že dobrý a kvalitný spánok je základom úspešného dňa. Spánok prispieva k tomu, aby si mozog a svaly oddýchli a boli sme pripravení čeliť nasledujúcemu dňu. Niekedy však spánkový proces neprebieha správne a môžu nastávať rôzne poruchy. Aj keď mnohokrát nejde o nič vážne, môžeme sa stretnúť aj s niektorými spánkovými poruchami, ktoré sú skutočne kuriózne a dokonca aj životu nebezpečné.

Pripravili sme si pre vás desať spánkových porúch, s ktorými ste sa pravdepodobne ešte nestreli a z niektorých budete skutočne šokovaní.

Spánková paralýza

Môže nastať aj pri zaspávaní, no častejšie sa vyskytuje pri zobúdzaní sa. V tom momente je človek na niekoľko sekúnd, prípadne až niekoľko minút, doslova paralyzovaný. Nedokáže sa hýbať alebo vstať z postele.

cdn.wittyfeed.com
cdn.wittyfeed.com

Paralýza môže byť sprevádzaná záchvatmi paniky a úzkosti, niekedy dokonca aj halucináciami. Táto porucha nie je dobre zdokumentovaná, preto neexistuje zatiaľ žiadna efektívna liečba. viac o tejto poruche spánku sa dočítate aj v našom staršom článku.

Spánkové apnoe

Spánkové apnoe je nebezpečná porucha, lebo znamená poruchu dýchania počas spánku. Často sa vyskytuje u obéznych ľudí a zvyčajne u mužov. Je sprevádzané chrápaním a vynechávaním dýchania.

upload.wikimedia.org
upload.wikimedia.org

Existujú dva typy spánkového apnoe. Jeden typ je spôsobený oslabením svalstva v hltane pri ktorom dochádza k vynechávaniu dýchania, pri druhom type (nebezpečnejšom) mozog prestáva posielať signály telu, aby dýchalo.

Poruchy správania vo fáze REM spánku

REM spánok nastáva vtedy, keď telo a mozog prechádzajú do štádia najväčšieho oddychu. Pre kvalitný spánok a dokonalé oddýchnutie počas noci je táto fáza kľúčová. Keď niekto trpí touto poruchou, tak práve v tejto fáze je aktívny. Často hovorí zo spánku, prevaľuje sa, rozhadzuje rukami a dokonca sa snaží chodiť.

cdn.wittyfeed.com
cdn.wittyfeed.com

Syndróm vybuchujúcej hlavy

Táto nepríjemná porucha sa prejavuje ako vo fáze zaspávania, tak aj pri prebúdzaní. Človek s touto poruchou počuje zvuk, ktorý sa dá prirovnať k výbuchu bomby, prípadne silnému úderu dverami. Tento zvuk môže byť ešte sprevádzaný zábleskom svetla a svalovými kŕčmi. Ani táto porucha nie je ešte podrobne preskúmaná, i keď niektoré zdroje uvádzajú, že ňou môže trpieť až 20% populácie.

cdn.thedailybeast.com
cdn.thedailybeast.com

Klein-Levinov syndróm

Zvaný tiež syndróm Šípkovej Ruženky. Táto porucha sa vyznačuje veľkou spavosťou, nie je nič nezvyčajné, keď človek prespí aj dva dni v kuse. Zvyčajne sa prejavuje u dospievajúcich chlapcov, okolo 40-teho roku života sa prakticky neobjavuje.

cdn.wittyfeed.com
cdn.wittyfeed.com

V čase, keď taký človek nespí, prejavuje sa u neho veľká chuť do jedla, a tiež veľká túžba po sexe. Ako možná príčina sa uvádza úraz hlavy v minulosti.

Pokračovanie na ďalšej strane…Share on Facebook0
Zobraziť viac
Komentovať (0)