Ilustračné foto: Wikimedia (Jennifer Dreyer)

Ktoré zviera je najhlasnejšie z celého oceánu?

Keď sa nad niečím takým zamyslíte, zrejme vám ako prvý príde na um vráskavec alebo iná veľryba. Zrejme by vám však ani v päte nenapadlo, že najhlasnejšie zviera v oceáne je malý červík. Ako píše portál Science Alert, ide o lusknutie, ktoré tvorí jedinec známy len pod latinským názvom Leocratides kimuraorum. Na zázname sa to nezdá a zrejme by vám to nenapadlo ani v prípade, že by ste si červíka vypočuli naživo, no tento malý tvor dokáže vyprodukovať zvuk, ktorý dosahuje až 157 decibelov.

Pre lepšiu predstavujú treba uviesť, že ľudské ucho dokáže rozoznať už 10 decibelový zvuk, no pri 130 decibeloch vníma ľudské ucho zvuky ako bolestivé. Tieto zvuky pritom môžu poľahky sluch aj pokaziť. Zmieňovaných 157 decibelov, ktoré tieto červíky produkujú, sú porovnateľné so zvukom, ktoré vytvárajú krevety Synalpheus paraneomeris.

Červík nie je na vrchole

Táto kreveta je schopná pomocou svojho klepeta vytvoriť tak silný prúd energie, že pod vodou vytvorí bublinu, ktorá dokáže vystrašiť, no aj zabiť nepriateľa. Vznik tejto bubliny je pritom doprevádzaný zvukom, ktorý dosahuje dokonca 189 decibelov. Kreveta Synalpheus paraneomeris a morský červík Leocratides kimuraorum sú teda bez pochyby najhlasnejšími tvormi, aké sa pod morskou hladinou nájdu.

Zvuk, ktorý dosahuje 189 decibelov, je pritom schopný stereotypu známeho z animovaných filmov, rozbitia skla. Zvuk, ktorý vydáva Leocratides kimuraorum síce nie je tak ohromujúci, ako ten, ktorý vytvára zmieňovaná kreveta, no ide rozhodne o pozoruhodný objav už len preto, že podľa vedcov išlo až doposiaľ o tichého bezstavovca. Vedcom zatiaľ nie je jasné,ako tieto červy daný zvuk produkujú. Hlasné lusknutie môže byť vedľajším efektom útoku, ktorý vykonávajú ústami. Pravdepodobne pritom ide o sanie a nie uhryznutie, keďže živočích má v oblasti len tkanivo a žiadne zuby.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články