Foto: wikipedia.org

Pokusy premiestňovať nosorožce v Keni nevychádzajú podľa plánov. Kriticky ohrozené zvieratá umierajú na otravu soľou.

Deviaty nosorožec ostronosý (čierny) uhynul v Keni po tom, ako 11 jedincov tohto kriticky ohrozeného druhu premiestnili z hlavného mesta Nairobi do nového národného parku. Oznámilo to v utorok kenské ministerstvo pre cestovný ruch a divo žijúce zvieratá. O úhyne predošlých ôsmich jedincov informovalo v piatok.

Podľa predbežného vyšetrovania išlo o otravu soľou, keďže sa nosorožce snažili v novom prostredí adaptovať na slanšiu vodu, uviedlo ministerstvo. Takto ostávajú nažive len dva z 11 nosorožcov, ktorých v júni previezli do nového národného parku.

Osem uhynutých nosorožcov patrilo do skupiny 11 nedávno premiestnených jedincov. Presun do nového parku Tsavo East National Park sa realizoval minulý mesiac v nádeji, že sa tam zvýši ich populácia. Zvyšné nosorožce, ktoré prežili, teraz monitorujú, či sa u nich neprejavuje ochorenie.

Vysoký stupeň slanosti viedol k dehydratácii, ktorá spustila mechanizmus smädu, čo vyústilo do nadmerného príjmu slanej vody, a to problém ešte zhoršilo,“ dodalo ministerstvo, ktoré citovala tlačová agentúra DPA.

Táto strata „je úplnou katastrofou“, uviedla podľa tlačovej agentúry AP popredná kenská ochrankyňa prírody Paula Kahumbuová z charitatívnej organizácie WildlifeDirect.


Ministerstvo preto pozastavilo sťahovanie nosorožcov a tých, čo prežili, v parku pozorne sleduje.


Ochrancovia prírody a divo žijúcich zvierat v Afrike tvrdo pracujú na tom, aby nosorožcov čiernych ochránili pred pytliakmi, ktorí ich lovia kvôli rohom a tými potom zásobujú ilegálny ázijský trh.

Pozri aj: Pytliakom stačil aj 1 centimeter. Vzácnu samicu nosorožca zabili, napriek tomu, že jej veterinári odstránili väčšinu rohu

Uložiť článok

Najnovšie články