Foto: Netflix

Seriál od Netflixu prišiel v pravú chvíľu, aby nám priblížil situáciu spojenú so šírením koronavírusu, ktorá vládne vo svete.

Novinka z dielne Netflixu s názvom Pandemic: How to Prevent an Outbreak si so svojím príchodom zvolila správne načasovanie. Dokumentárny seriál ukazuje, ako je náš svet pripravený na vypuknutie pandémie obrovských rozmerov, ako sa pripravujú zdravotníci na tieto situácie a čomu všetkému musia čeliť. Usaďte sa a nahliadnite do zákulisia toho, čo dnes prežíva svet tam vonku.

Nový seriál Pandemic

Šesťdielna dokumentárna séria sa zameriava na prácu lekárov a vedcov, ktorí musia byť neustále pripravení na to, že pandémia vypukne. Napriek tomu, že sa seriál zameriava predovšetkým na chrípku, ktorá si v histórii vyžiadala 50 až 100 miliónov životov, spomínaný je aj koronavírus SARS alebo Ebola, ktorej čelí Kongo. S dnešným koronavírusom majú tieto situácie mnoho spoločného.

Približuje aj súčasnú situáciu

„Znepokojuje ma, že na epidémiu stačí jeden človek,“ hneď v úvode vysvetľuje situáciu so šírením vírusov odborníčka Dennis Carroll z New Yorku. Rovnakému scenáru čelí dnes časť Zeme, ktorá je zasiahnutá koronavírusom. Seriál vychádzajúci zo skutočných udalostí opisuje, ako sa dá zabrániť šíriť nákaze a čo všetko musia pre to lekári urobiť. Ako vyzerá ich nasadenie v prvej línii pri záchrane životov a čo všetko obetujú.

Foto: Netflix

Nejde o to, či vypukne ďalšia, ale kedy

V histórii už ľudia museli čeliť rôznym pandémiám a vždy je iba otázkou času, kedy príde ďalšia. Dokument ukazuje, ako sme napriek moderným technológiám a vyspelému zdravotníctvu neustále zraniteľní a čo sa môže stať, ak v týchto situáciách nebudeme dodržiavať potrebné opatrenia.

„Nejde o to, či vypukne, ale kedy,“ pokračuje Carroll vo svojich vysvetleniach, ktoré priblížia situáciu, ktorej momentálne podľa britského portálu Guardian čelí 28 krajín z celého sveta. Ako informovala výkonná producentka seriálu Sheri Fink na svojom Twitteri, načasovanie jeho vysielania je náhodné. Dokonca dúfala, že ho uvidíme skôr, než podobná situácia nastane.

Pomocou príbehov a sledovania práce lekárov, vedcov a odborníkov môžeme lepšie pochopiť dnešnú situáciu, naučiť sa viac o vzniku a šírení vírusov a pripraviť sa to, aký bude mať súčasná pandémia vplyv nie iba na zdravie ľudí, ale aj ekonomiku a ďalšie fungovanie štátov.

Zaujal vás náš výber? Inšpirujte sa ďalšími titulmi:
Tip na film | Tip na seriál
radiotimes.com, theguardian.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )