Ilustračná foto: Unsplash (John Bakator)

Nikto nevie, či ide o bežný jav alebo by sme sa mali obávať príchodu niečoho horšieho.

Fotografie metánových bublín pod zamrznutou vodnou hladinou nie sú žiadnou novinkou a mnohým z nás sa už na prvý pohľad veľmi zapáčili. Aj drobné množstvá látky dokážu vytvárať pôsobivé obrazce. Iný názor ale nadobudli odborníci po tom, čo sa v jednom z ruských morí začal objavovať v podozrivých množstvách.

Článok pokračuje pod videom ↓

Prítomnosť tohto javu preukázala expedícia k Východosibírskemu moru na severe Ruska. O postrachu vedcov, ktorými sú uvoľňujúce sa metánové plyny, informoval portál IFL Science. V porovnaní s oxidom uhličitým je metán považovaný za plyn, ktorý má omnoho väčší vplyv na globálne otepľovanie. V rozpätí dvadsiatich rokov sú jeho účinky až osemdesiatkrát väčšie, ako tie, ktoré spôsobuje oxid uhličitý. Ich obavy sú preto opodstatnené.

Množstvo metánu je uskladnené práve v pomyselnom hrote severnej pologule na miestach ako oceán v okolí Arktídy či pod permafrostom na Sibíri. Pôsobením otepľovania, ktoré vzniká ľudskými aktivitami, je pravdepodobné, že sa začne uvoľňovať vo väčšej miere ako tomu bolo doteraz. Otázkou je, aké ho bude množstvo a aká bude jeho rýchlosť.

Igor Semiletov z Polytechnickej univerzity v Tomsku spolu s tímom výskumníkov navštívili miesto, kde boli zaznamenané abnormálne uvoľnenia. Prostredníctvom zhromažďovania vzoriek morskej vody, sedimentov z dna ostrova Bennett a ich následnou analýzou dospeli k záveru. Úroveň metánu v danej lokalite je až sedemkrát vyššia, ako je jeho normálna úroveň vo svete.

Počas získavania materiálu si taktiež všimli zvláštne zafarbenie vody. Približne štyri až päť metrov štvorcových vodnej hladiny bolo výrazne svetlejších a po priblížení k danému miestu zistili, že práve tu sa nachádza pomyslený vriaci metánový kotol.

Okrem zafarbenia samotnej vody bolo možné pozorovať aj metán vznášajúci sa nad hladinou. Jeho koncentrácia bola až deväťkrát vyššia ako je svetový priemer. Preto bolo možné namiesto obvyklých plastových kužeľov slúžiacich na odber vzoriek použiť obyčajné vedrá. Bubliny nachádzajúce sa v niektorých z nich následne jednoducho prečerpali do tlakových fliaš ako stlačený plyn.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa PROBEASTS (@probeasts),

„Nikdy v živote som nič tak intenzívne nevidel. Doposiaľ neexistoval záznam podobne silného uvoľňovania tohto plynu,“ neskrýval svoje nadšenie Semiletov.

Riziko v prepojení s podobnými javmi existuje, nikto však doposiaľ nebol schopný povedať, aké veľké v skutočnosti je. Metán nachádzajúci sa v hlbinách oceánov dokážu mikróby zväčša skonzumovať skôr, ako sa dostane na povrch a spôsobí akékoľvek škody. Arktický oceán predstavuje menej ako jednu desaťtisícinu svetových emisií metánu. Omnoho väčšiu zásobu ale ukrýva pozemný arktický permafrost. A aj na území Ruska.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Laura (@lazzzarella),

Zároveň je možné, že podvodné metánové fontány boli súčasťou a charakteristickou rysou oblastí okolo Severného ľadového oceánu. Avšak dané územie ešte stále nie je natoľko dobre preskúmané, aby sme jednoznačne a s istotou vedeli povedať, čo tu je a čo už nie je normálne. Na základe veľkosti zasiahnutej oblasti vedci ale usúdili, že daný jav nepredstavuje riziko s globálnym vplyvom. Naďalej však ostáva výstražným prstom, ktorý môže byť predzvesťou niečoho väčšieho.

Uložiť článok

Najnovšie články