Foto: TASR (Jorge Silva/Pool Photo via AP)

Praktiky čínskych úradov v praxi.

Meno Jack Ma bude zrejme pre mnohých veľkou neznámou. Jeho projekt Alibaba však už nie. Práve on je totiž zakladateľom tohto e-shopu a vďaka ziskom patrí 56-ročný podnikateľ aj medzi najbohatších ľudí na svete. Už od októbra však o ňom verejnosť nič nepočula a médiá začali špekulovať, či za jeho zmiznutím nemôže byť čínsky režim. Ma ho totiž otvorene kritizoval.

Maov biznis sa aktuálne zmieta v problémoch. Samozrejme, nie preto, že by sa mu nedarilo, práve naopak. Alibaba, ktorá patrí finančnej skupine Ant Group, totiž podľa čínskych regulačných úradov mala vytlačiť konkurentov z trhu a poškodiť tak práva spotrebiteľov. Čínske úrady tak majú spoločnosť Alibaba vyšetrovať v súvislosti s monopolným postavením, píše web CNN.

To ale taktiež nie je jediným problémom Jacka Maa. Ten už niekoľkokrát veľmi otvorene kritizoval čínsky režim, nedávno podľa webu Startitup aj čínske regulačné orgány za potlačenie inovácií a umelé potláčanie rizík. A práve po tomto čínske regulačné úrady Alibabu obvinili.

Toto, samozrejme, mnohým vzhľadom na režim v Číne, zvláštne nepríde a viac-menej sa dalo očakávať, že Jack Ma bude tŕňom v oku čínskej vlády. Omnoho zvláštnejšie je, že 56-ročného podnikateľa už od októbra nikto nevidel nielen na verejnosti, ale ani na sociálnych sieťach, píše CNN.

Médiá po celom svet si myslia, že za zmiznutím Jacka sú práve čínske úrady, s ktorými viedol „tichú vojnu“.

Objavili sa tiež špekulácie, že čínska vláda chcela vplyv Maa v jeho spoločnostiach zmenšiť, preto si naňho vymýšľa rôzne kauzy. Cieľom Peking podľa Wall Street Journal tiež môže byť aj snaha získať väčší podiel v Maových spoločnostiach.

Uložiť článok

Najnovšie články