BrightSide

V priebehu stáročí sa menili pohľady na ženskú krásu. Ťažko uveriť tomu, čo všetko boli ženy schopné urobiť pre svoju krásu a obdiv.

Ideál krásy v dnešnej dobe snáď ani neexistuje. Každá žena je niečím výnimočná a krásna. Krásna je najmä vtedy, ak sa cíti sama sebou a prirodzene, no nie vždy tomu bolo tak. V minulosti boli ženy schopné pre svoju krásu a výnimočnosť dokonca zabíjať. Sme veľmi radi, že v niektorých prípadoch sa v dnešnom svete meria ženský pôvab podľa úplne odlišných kritérií.

Renesancia – vysoké čelo, žiadne obočie

wikipedia

Prirodzenosť v tomto období stráca svoju hodnotu. Aktívne sa používa kozmetika a ženské telo sa kultivuje. Niektoré ženy si dokonca vyholili vrchnú časť hlavy, aby sa čo najviac priblížili tomuto trendu. Rovnako potrebovali odstrániť aj svoje obočie. Robili to pomocou kovových pinziet, ktorými si ho trhali, no často veľmi brutálnym spôsobom.

Viktoriánska éra – hryzenie pier

Kráľovná Viktória zakázala všetku kozmetiku. Mnohé dámy sa však vynašli. Aby mali svoje pery krásne červené, hrýzli si ich niekedy až do krvi.

brightside.me

Viktoriánska éra – zelené šaty

Vynájdené zelené farbivo sa stalo sa skutočným trendom vo všetkých šatníkoch. Toto farbivo však malo svoje nevýhody. Bolo vyrobené z arzénu a medi a postupne zabíjalo majiteľa zelených šiat. Farbivo sa časom dostávalo pod kožu a spôsobilo smrteľné následky. Aj izby mnohých domov boli maľované touto farbou, čo spôsobovalo fatálne následky pre celú rodinu.

wikipedia

15.– 17. storočie – chopin (tzv. obrovské platformy)

wikipedia

Tie slúžili na to, aby si dámy neumazali svoje šaty od bahna. Zároveň výškou jednotlivých podpätkov, preukazovali svoju sociálnu pozíciu. Topánky dokázali o svojom majiteľovi prezradiť veľa, no najmä to, v akej sociálnej skupine žije. Niektoré podpätky merali vyše 50 centimetrov, takže dámy potrebovali osobnú službu, ktorá ich podopierala.

17. storočie, Anglicko – biela pokožka

wikipedia

V tomto období zrejme nedbali na bio produkty, ktoré chránili pokožku tak ako dnes. Produkt na redukciu farby pokožky bol vyrobený z olova a octu. Pri častom používaní sa pokožka naozaj vybielila, no postupom času ožltla a tento proces sa už nedal zvrátiť. Aj kráľovná Alžbeta I. bola fanúšikom tohto kozmetického prípravku. Jej pleť dosiahla až neuveriteľný biely tón, na základe ktorého tento produkt nazývali maska mladosti.

17. storočie, Anglicko – žilová sieť

Aby ženy preukazovali svoj vysoký pôvod, kreslili si modrou farbou žilovú sieť. Na krku, dekolte či rukách si kreslili žily, ktoré zdôrazňovali ich modrú krv.

brightside.me

18. storočie, Európa – veľké znamienka krásy

Tento čas je doslova venovaný kozmetike a výrazným znamienkam krásy. Stali sa nielen prostriedkom make-upu, ale aj znamienkom flirtovania. Polovica tohto znamienka znamenala pozvanie na noc. Znamienko pod okom signalizovalo že dáma je slobodná a má chuť na vydaj. Znamienko na pravom líci znamenalo, že dáma je vydatá a znamienko na ľavom líci zase, že je vdova.

unifrance.org

19. storočie – arzén pre krásu

V tomto období bolo veľmi módne konzumovať arzén. Tvrdili, že ten im dodával zvláštnu dávku výnimočnosti. Vedľajšie účinky však boli silnejšie. Spôsobovali nevoľnosti, dokonca aj smrť.

brightside.me

1939 – ochrana make-upu

wikipedia

Týmto spôsobom si dámy chránili svoj make-up pred dažďom alebo snehom. Tento nástroj považovali za šperk. Malo to však jednu veľkú nevýhodu. Z vnútornej strany sa veľmi rýchlo zahmlievali.

20. storočie – jamky v lícach

wikipedia

Obraz ženskej dokonalosti nebol kompletný bez nádherných jamiek v lícach. V roku 1923 bolo dokonca patentované zariadenie, ktoré tieto jamky vytváralo. Bol to kovový nástroj, ktorý bol pripevnený za ušami. Pomocou kovových guľôčok boli do líc vtlačené jamky veľmi bolestivým spôsobom.

 Pozri aj: 15+ neuveriteľne krásnych detí, ktoré sú výsledkom rodičov rôznych národností

interez.sk (Hana Dovcová) brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články