Foto: YouTube

Na svete už zdá sa neexistuje miesto, ktoré by človek negatívne neovplyvnil. Plastovému odpadu neunikli ani najhlbšie zákutia svetového oceánu.

Planéta Zem už dávno nie je „Zelená planéta“ ako ju ľudia ešte pred desaťročiami hrdo prezývali. Je červená, modrá, žltá, hnedá, čierna aj zelená…Planéta Zem je totiž plastová. Obrovské množstvo plastového odpadu celkom pohltilo celú našu Zem. Lacný a ľahký materiál sa v niekoľkých posledných desaťročiach začal používať takmer v každom odvetví. Najskôr sme plastom zamorili zemský povrch, neskôr hladiny oceánov. Podľa najnovších zistení však plastovému odpadu neunikli ani najtemnejšie a najhlbšie zákutia našej planéty. Aj 11 km pod vodnou hladinou sa totiž zvieratá kŕmia našim odpadom. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Plastový odpad celkom pokryl zemský povrch. Vedci ho našli v ľadovcoch a objavuje sa v obrovských škvrnách aj na hladine svetového oceánu. Mnohé krajiny v poslednom období prijímajú tzv. „bezplastovú politiku“ a používanie plastov sa snažia obmedziť. Nie je však už akosi neskoro? Podľa vedcov z univerzity v New Castle pravdepodobne áno. Výsledky ich výskumu totiž hovoria, že na Zemi už pomaly nie je miesto, ktoré by uniklo nepriaznivému vplyvu človeka. To čo prinášajú svetu je smutné a desivé zároveň.

Foto: Pixabay

Zdá sa, že platovému odpadu neunikla žiadna časť svetového oceánu. Vedecký tím z univerzity v New Castle túto teóriu potvrdil. Pozreli sa totiž na najhlbšie miesta vo svetovom oceáne a to čo zistili, nie je vôbec pozitívne. Aj v najhlbších miestach planéty, ako napríklad v takmer 11 km hlbokej Mariánskej priekope totiž narazili na živočíchy, ktorých žalúdky obsahovali stopy plastov. Celkovo vedci otestovali 90 rôznych kôrovcov z najhlbších priekop svetového oceánu ako Mariánska priekopa, Izu Bonin a priekopy neďaleko Japonska, Čile-Peru, Nových Hebridov či Nového Zélandu.

A sea of plastic and Styrofoam.

Posted by Caroline Power on Montag, 16. Oktober 2017

Štatistiky výskumu sú veľmi nepriaznivé. Z 90 testovaných živočíchov sa v ich telách plasty nachádzali minimálne v 50% prípadov, na niektorých lokalitách pritom toto číslo stúplo na maximum a teda 100%. V najhlbšom mieste planéty, na dne Mariánskej priekopy obsahoval stopové kúsky plastov každý testovaný živočích. Dôvodom je, že hlbokomorské živočíchy zjedia takmer čokoľvek a teda aj plastový odpad, ktorý sa hromadí na dne svetového oceánu. Odhaduje sa, že ročne v oceánoch skončí 8 miliónov ton plastového odpadu. Spolu s 300 milión tonami, ktoré pravdepodobne obsahuje teraz sa predpokladá, že v roku 2050 bude v oceánoch viac kúskov plastového odpadu ako rýb.

Posted by Caroline Power on Montag, 16. Oktober 2017

Pozri aj: Obavy ochranárov sa stali realitou. Kontroverzný ropovod naprieč USA hlási ekologickú katastrofu

iflscience.com, independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články