Foto: Pixabay

Od schválenia štvrtej fázy výstavby ropovodu Keystone neprešiel ani rok a ekologická katastrofa sa stáva realitou.

Ropovod Keystone nie je na Slovensku známym pojmom. Za „veľkou mlákou“ je však symbolom odporu k neudržateľnému využívaniu fosílnych palív, symbolom boja za ochranu životného prostredia a zvýšenia povedomia o zmenách klímy. Keystone vytvoril v roku 2015 vlnu odporu, protestov a negatívnych reakcií. K odporcom sa pripojil aj bývalý prezident USA, ktorý dokončenie ropovodu vetoval. Súčasná vláda však všetko zmenila a v USA sa stalo presne to, čo mnohí očakávali. Keystone je dnes symbolom ekologickej katastrofy. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ropovod Keystone

Systém ropovodu Keystone bol do prevádzky uvedený v roku 2010. Ropovod prináša surovinu z kanadskej Alberty do rafinérií v štátoch USA Illinois, Texas a Oklahoma, kde sa ropa spracováva a vyváža do celého sveta. Do povedomia širšej verejnosti sa projekt dostal až v roku 2015, kedy mala byť dokončená finálna – štvrtá fáza jeho výstavby. V USA vtedy vznikla vlna odporu, ktorá bojovala za ochranu životného prostredia a apelovala na neudržateľné využívanie fosílnych palív v USA. K odporcom sa pridal aj bývalý prezident Barack Obama, ktorý štvrtú fázu vetoval. V januári 2017 však úradujúci prezident Donald Trump povolil dokončenie ropovodu Keystone, čo znovu vyvolalo pohoršenie verejnosti. Obavy z ekologickej katastrofy, ako sa práve ukázalo, boli celkom na mieste.

Wikimedia

Ekologická katastrofa

Od schválenia štvrtej fázy dokončenia ropovodu Keystone neprešiel ani rok a ekologická katastrofa je na svete. Len pred pár dňami ohlásil vlastník Keystone, kanadská spoločnosť TransCanada, pokles tlaku neďaleko mesta Amherst v Južnej Dakote. Spoločnosť potvrdia, že z ropovodu uniklo viac ako 800-tisíc litrov surovej ropy. Keystone bol do 15-minút od zistenia poškodenia zastavený a TransCanada tak predišla najhoršiemu scenáru. Napriek tomu, ide o doposiaľ najväčšiu haváriu tohto ropovodu. Podľa ochranárov môže únik 800-tisíc litrov ropy spôsobiť stále veľmi veľké škody. K havárii totiž došlo neďaleko prírodnej rezervácie Lake Traverse. Stalo sa teda presne to, čoho sa odporcovia projektu Keystone obávali.

Alert: The Keystone pipeline has leaked and spilled about 210,000 gallons of oil in South Dakota. TransCanada Corp.'s Keystone pipeline has been temporarily shut down.

Posted by Alt National Park Service on Donnerstag, 16. November 2017

Citlivé územie pod ropovodom

Znepokojenie verejnosti ohľadom projektu Keystone vychádza najmä z jeho lokalizácie. Ropovod z Kanady na juh USA vedie cez viaceré citlivé prírodné územia, ktoré majú v spojených štátoch nemalý význam. Keystone mal dokonca pôvodne viesť cez oblasť nazývanú Sandhills v Nebraske – obrovským ekosystémom mokradí. Vplyvom opozície sa nakoniec trasa zmenila. Napriek tomu Keystone zasahuje do oblasti známej ako Ogallala Aquife. Ogallala Aquife sa rozkladá na území 8 štátov USA a ide o jednu z najväčších zásobární podzemnej pitnej vody, na ktorej je závislých 2 milióny Američanov a veľká časť poľnohospodárstva stredu USA.

Wikimedia

Pozri aj: Prišiel z budúcnosti a má pre nás varovanie. Cestovateľ v čase z roku 2028 šokuje svojimi predpoveďami

iflscience.com, wikipedia.com
Uložiť článok

Najnovšie články