reprofoto: Youtube

Príčina smrti nie je známa.

Grindy sú najväčším druhom oceánskych delfínov a vyskytujú sa zväčša na južnej pologuli. Turista na Novom Zélande sa nachádzal na odľahlej pláži, keď sa mu naskytol veľmi nepríjemný pohľad. Viac ako 140 grínd tu bolo vyplavených a väčšina z nich už nejavila známky života. Muž sem privolal miestne autority. Keď na Mason Bay dorazili ľudia z ministerstva rezervácií, zistili, že polovica grínd je už po smrti.

Zbytok z nich museli utratiť, pretože ich šance na prežitie boli extrémne nízke. Vzhľadom k tomu, ako veľmi je táto lokalita odľahlá, bolo by veľmi problematické dostať sem personál, ktorý by sa o ich záchranu postaral. Eutanázia tak bola najhumánnejším rozhodnutím, aké mohlo ministerstvo urobiť. Spoločne s lokálnym maorským kmeňom Ngāi Tahu teraz pracujú na požehnaní a pochovaní ich tiel.

Kritická oblasť

Nový Zéland je vo veci stroskotaných delfínov a veľrýb kritickou oblasťou. Miestne autority reagujú približne na 85 prípadov ročne. Zvyčajne však ide o zablúdených jedincov, preto je tento prípad skutočne alarmujúci. Na pobreží Nového Zélandu bolo od roku 1840 zaznamenaných vyše 5-tisíc stroskotaní. Väčšinou ani samotní odborníci netušia, prečo sa niečo takéto vlastne deje.

NordNordWest or CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Verzií je niekoľko

Môže ísť o chorobu, navigačnú chybu, geografické podmienky, rapídne klesajúci príliv, únik pred predátorom alebo extrémne poveternostné podmienky. Organizácia Project Noah, ktorá sa zaoberá záchranou stroskotaných veľrýb tvrdí, že Nový Zéland má najvyššie percento stroskotaní, keďže ročne musia zachraňovať okolo 300 zvierat. Len počas tohto víkendu boli na Novom Zélande zaznamenané ďalšie dva prípady stroskotaných veľrýb, ktoré museli byť usmrtené.

theguardian.com
Uložiť článok

Najnovšie články