youtube.com(Albert Rafaj)

Rozmýšľaš, kam by si sa vybral na výlet? A čo tak spoznávať krásne miesta Slovenska? Prechádzka Zádielskou tiesňavou ti určite učaruje.

Národná prírodná rezervácia Zádielska tiesňava sa rozprestiera v najvýchodnejšej časti Slovenského krasu a patrí k tým najnavštevovanejším miestam v týchto končinách.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nájdeš ju severne od obci Zádiel v Košickom kraji. V roku 1954 bola táto lokalita vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu a je tak druhou najstaršou na území Slovenského krasu. Nie nadarmo nesie v názve označenie tiesňava, miestami je široká len 10 metrov. Má hĺbku temer 400 metrov a dlhá je 2 kilometre. Toto miesto sa zvykne označovať aj ako dolina v krase.

Instagram/rutsuka

Dominantou tiesňavy je Cukrová homoľa, obdivuhodný skalný útvar vysoký 105 metrov. Nachádza sa približne v jej strede. Zaraďuje sa medzi skalné ihly a názov dostala podľa jej štíhleho tvaru. Cukrová homoľa sa pýši prvenstvom, je to totiž najvyšší skalný útvar na Slovensku, a okrem toho je aj cieľom horolezcov. V tomto masíve sa vytvorilo aj viacero malých jaskýň.

Rozmanitá fauna a flóra

Oblasť je bohatá aj na vzácne rastlinné druhy. Vyskytuje sa tu napríklad hadomor rakúsky, kozinec mechúrikatý belavý a z horských druhov plamienok alpínsky, jazyk jelení a mnohé ďalšie. Hniezdi tu aj sokol sťahovavý. Nachádza sa tu aj domodra sfarbený chránený slizniak Bielzia coerulans, salamandra škvrnitá či medveď hnedý, no ten len sezónne a v neprístupných častiach tiesňavy.

 

Instagram/evolet_u

V Zádielskej tiesňave je aj množstvo jaskýň. Spomenúť môžeme napríklad Kráľovskú jaskyňu, ktorá sa spája s legendou o uhorskom kráľovi Belovi IV., ten sa tu skrýval pred Tatármi, ďalej Tajnú jaskyňu, Koziu jaskyňu alebo Zelenú jaskyňu. Počas druhej svetovej vojny tieto jaskyne dokonca miestnym obyvateľom slúžili ako útočisko pred blízkymi delostreleckými bojmi.

Instagram/lulu_pa_

Do Zádielskej doliny sa dostaneš cez obce Zádiel alebo Bôrka. Z obce Zádiel vedie do doliny červená turistická trasa, ktorá tvorí uzavretý kruh. Súčasťou náučného chodníka je 7 informačných tabúľ, z ktorých sa postupne dozvieš niečo o tejto národnej prírodnej rezervácii, geomorfológii, flóre, faune, obhospodarovaniu, krasových javoch a napokon aj o histórii osídlenia.

Instagram.com (@kanyoadri)

 

Instagram/zuzka_terky
Instagram.com (@n.atalk.a)

Zádiel ti ponúkne ubytovanie a stravovacie služby. Nocľah a reštaurácie nájdeš aj v neďalekej obci Dvorníky-Včeláre alebo v Turni nad Bodvou. Pri návšteve prírodnej rezervácie treba dodržiavať zákaz stanovať či zakladať oheň. Rovnako treba rešpektovať 5. stupeň ochrany, ktorý okrem iného zakazuje pohybovať sa mimo turistického chodníka.

Pozri aj: 10 najkrajších vodopádov na Slovensku, ktoré by ste mali aspoň raz v živote navštíviť

interez.sk (Aneta Schmögerová), slovensky-kras.eu, slovakia.travel, wikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články