Foto: Screen Youtube.com (Mulattolee Videography )

Čo spraví mozog, keď mu vezmete všetky podnety z okolia? Vytvorí si ich sám.

Ľudský mozog neustále prekvapuje. Napríklad aj tým, že vo všetkom hľadá konkrétne štruktúry a keď mu chýbajú, vyvíja si vlastnú realitu. Tvoriť halucinácie nebolo nikdy jednoduchšie.

Nervové spojenia sú takmer dokonalé. Denne vysielajú milióny informácií, ktoré sa nám premietajú do stereotypných činností. Akonáhle ich však trochu zmanipulujete, začnú sa správať inak. Vtedy nastáva tá pravá kreativita.

V správnych podmienkach si halucinácie vytvoríte aj sami

Tento experiment spopularizoval Youtube kanál Scam School v roku 2016. Len s pomocou niekoľkých predmetov v domácnosti otestovali dvaja chlapi takzvaný Ganzfeld efekt. Ide o princíp senzorickej deprivácie, čo v podstate znamená, že sa odstrihnete od akýchkoľvek zmyslových vnemov. Vytvoríte jednotnú stimuláciu bez konkrétnej štruktúry, či už ide o zvukový šum, úplnú tmu alebo neustále dopadajúce svetlo. Nedostatok podnetov z okolia začne váš mozog čoskoro trápiť, vtedy prichádza na rad jeho kreativita a podnety začne tvoriť sám.

Konkrétny experiment zahŕňa napríklad biele svetlo, masky na tvár či slúchadlá na obmedzenie zvukov. Video je ukážkou toho, ako rýchlo mozog na absenciu vnemov reaguje. Chalani zo Scam School už po 20 minútach nepretržitého experimentu hovoria o videní rôznych farieb, okien či dokonca celej scenérie. Jeden zrazu počúva smiech a druhý krik.

Spomínaný Ganzfeld efekt súvisí s ľudským vnímaním. Mozog je vystavený jednotným stimulom bez akejkoľvek pestrosti. Predstavte si, že hľadíte len do temnoty alebo počujete nepretržitý televízny šum, mozog na tieto podnety odpovedá svojím spôsobom, umelo zvyšuje takzvaný nervový šum v snahe zachytiť chýbajúcu pestrosť. V konečnom dôsledku tak vidíme a počujeme veci, ktoré okolo nás nie sú.

Experiment na podobnom základe skúšal aj Derek opäť vo vlastných priestoroch Youtube platformy Veritaserium, keď sa na celých 45 minút zavrel do tmavej miestnosti bez akéhokoľvek zvuku či šumu. Podarilo sa mu vyvrátiť jeden z mýtov, podľa ktorého nedostatok podnetov z okolia spôsobuje u ľudí šialenstvo. Derekovi sa napokon nič strašné nestalo, no v istej chvíli si viac uvedomoval tlkot svojho srdca. “Nebolo to len o počúvaní vlastného tlkotu srdca, doslova som ho cítil ako mi pumpuje krv do celého tela. Bolo to veľmi zvláštne.”

V rámci Derekovho experimentu sa halucinácie nedostavili, no opis vnímania vlastného srdca môže byť dôsledkom snahy ľudského mozgu zosilniť aj tie najmenšie vnemy.

Na Youtube videách experimenty nekončia. S podobným efektom sa zahrávajú aj rôzne vedecké výskumy. Napríklad v roku 2015 testovali, čo sa stane s ľuďmi, ak si budú navzájom hľadieť do očí celých 10 minút. Účastníci experimentu neskôr tvrdili, že nič podobné predtým ešte nezažili.

Mozog je vo svojom správaní zvláštny, keď mu niečo zoberiete, pokúsi sa o čokoľvek, len aby si to nejakým spôsobom nahradil. Možno aj o farebné dinosaury či smiech v úplne prázdnej miestnosti.

Pozri aj: Urobil to, o čom mnohí iba snívame. Mauro opustil modernú spoločnosť a žije sám pokojným životom na krásnom opustenom ostrove

sciencealert.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )