Foto: Pixabay

Gaëtan Dugas je v médiách neraz vykresľovaný ako netvor, ktorý spôsobil, že ľudia začali trpieť AIDS.

To však nie je pravda. Nebol príšerou, bol pacientom nula, ktorý robil všetko, čo bolo v jeho silách, aby pomohol lekárom v boji proti chorobe, ktorá v tých časoch predstavovala desivú záhadu.

Pacient nula

Od čias, kedy sa ľudstvo prvýkrát dozvedelo o AIDS, stálo toto ochorenie život už vyše 35 miliónov ľudí. Ešte aj dnes sa vedci venujú výskumu tohto ochorenia a snažia sa o nájdenie čo najefektívnejšej liečby. Ešte stále AIDS znamená stigmu a len málokto má odvahu hovoriť o ochorení otvorene. To však neplatilo o Gaëtanovi Dugasovi. Kto to vlastne bol? Ide o človeka, ktorý sa označoval za pacienta nula.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa lgbt_history (@lgbt_history),

Záhadné ochorenie

Odborníci veria, že práve Dugas, ktorý pôsobil ako kanadský stevard, bol tým, kto ako prvý AIDS vniesol za hranice Ameriky. Písali sa práve 70. roky, keď mladí, zdanlivo zdraví muži začali umierať desivou rýchlosťou. Lekári nedokázali zistiť prečo a jediné, čo ich spájalo, bola homosexualita. Spočiatku sa ochorenie týkalo len malej skupinky, no každým rokom sa ich počet znásoboval, až počet chorých homosexuálov v New Yorku stúpol na 7 percent.

Konšpiračné teórie

Keď bol v roku 1976 v San Franciscu oficiálne diagnostikovaný prvý človek, verejnosť zachvátila panika. Médiá prichádzali s rôznymi teóriami, ktoré sa pôvod ochorenia pokúšali vysvetliť. Napríklad, v The New York Times sa objavilo tvrdenie, že ochorenie je vyvolané kontaktom so spermiami od rôznych mužov, čo má za následok potlačenie imunity jedinca. Chorých pribúdalo, no nikto nedokázal nájsť zdroj ani riešenie, vďaka čomu sa musela komunita homosexuálov potýkať s nevídanou vlnou stigmatizácie.

William Darrow

Zlom nastal až v roku 1981 a to vďaka objavu Williama Darrowa, ktorý zistil, že ochorenie sa šíri najmä pohlavným stykom, prišiel teda s nápadom, že AIDS by mohlo byť novým sexuálne prenosným ochorením. Darrow chcel svoju domnienku potvrdiť, začal sa preto mužov pýtať na ich sexuálnych partnerov, pričom spojivom medzi všetkými chorými bolo jedno meno, a to Gaëtan Dugas.

Prvé výskumy

Dugas sa narodil v roku 1953 v kanadskom Quebecu a v roku 1974 pôsobil ako stevard pre kanadskú leteckú spoločnosť. Až 8 chorých malo priamy kontakt s Dugasom, lekári ho preto požiadali, aby pomohol s výskumom a umožnil im zistiť o záhadnom ochorení viac. Dugas okamžite súhlasil, odletel do Atlanty a daroval veľké množstvo krvi, ktorá bola pre výskum nevyhnutná. Lekárom dokonca poskytol aj mimoriadne detailný zoznam svojich sexuálnych známostí. Obával sa totiž, že nakazení by mohli byť viacerí. Problémom bol fakt, že za posledné tri roky spal Dugas údajne až so 750 mužmi, pričom spomenúť si dokázal len na mená 10% z nich.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa THE AIDS MEMORIAL (@theaidsmemorial),

Panika pretrvávala naďalej

Keď sa vrátil do Kanady, Dugas sa pridal k dobrovoľníkom a pomáhal na klinike mužom, ktorí sa nakazili HIV. Gaëtan napokon zomrel na následky ochorenia v roku 1984, len mesiac po svojich 31. narodeninách. Ešte v ten istý mesiac publikoval Darrow článok, ktorý dokazoval, že ochorenie sa šíri sexuálnym kontaktom. Vytvoril dokonca aj diagram, ktorý znázorňoval, ako sa ochorenie postupne rozšírilo z New Yorku až do Kalifornie.

Foto: Niamh O’C [CC0], via Wikimedia Commons

Choroba homosexuálov

Napriek novým poznatkom sa však nepodarilo verejnosť upokojiť. Ba práve naopak. Ľudia sa báli čoraz viac, pretože chorých pribúdalo, no vedecký výskum sa hýbal vpred len veľmi pomaly. Ochorenie sa stalo známe ako choroba homosexuálov a napriek všemožnej snahe dokázali lekári poskytnúť len veľmi málo presných informácií.

Randy Shilts

Človek, ktorý sa do značnej miery pričinil o vykreslenie Dugasa ako zločinca, bol novinár Randy Shilts, ktorý o ňom tvrdil, že bol promiskuitným sociopatom. Nikdy však nezmienil fakt, že Dugas dobrovoľne pomáhal zistiť o ochorení viac. Čoskoro sa z pacienta nula stal človek, ktorý AIDS šíril zámerne a bezohľadne. Ironicky, v roku 1994 zomrel na následky AIDS aj samotný Shilts, trvalo však ešte dvadsať rokov, kým sa Dugasovo meno podarilo očistiť.

Korene v Afrike

Neskôr sa podarilo epidémiu zastaviť a dostať ochorenie pod kontrolu a aj vedcom sa podarili isté pokroky. Napríklad, aj dnes skúmajú vedci Dugasovu krv a vďaka genetickej analýze z roku 2016 sa zistilo, že tento muž v skutočnosti ani nebol prvým pacientom s AIDS, isté mutácie kolovali v krvi ľudí už dávno predtým, ako vôbec navštívil New York. Okrem toho, podarilo sa zistiť, že ochorenie sa do Ameriky dostalo z afrických končín ešte v 60. rokoch.

Aj keď sa výskum značne posunul, meno Gaëtan Dugas sa už navždy bude spájať s AIDS a ani AIDS sa nezbaví nálepky „choroba homosexuálov“.

allthatisinteresting
Uložiť článok

Najnovšie články