Foto: Profimedia

Výplachy nosa je potrebné robiť sterilnou vodou.

Vyplachovanie nosa pomocou kanvičky je pre niekoho bežnou rutinou, iní tento proces zase robia vtedy, keď sú chorí, alebo majú upchaté dutiny. Táto prax prináša množstvo výhod, no existuje tu riziko nakazenia sa nepríjemným jednobunkovcom, aj keď treba hneď na úvod povedať, že toto riziko u nás nemusí byť veľké. No vždy je lepšie konať preventívne. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Pozor pri použití vody z vodovodu

Nová štúdia publikovaná v časopise Emerging Infectious Diseases, o ktorej píše portál IFL Science, varuje ľudí, aby nepoužívali na výplach nesterilizovanú vodu z vodovodu, keďže tu existuje riziko nakazenia sa zriedkavým typom amébovej infekcie.

Druhy améb, resp. po slovensky meňaviek, ako sú slzovičkovka zhubná (lat. Naegleria fowleri), ale aj ďalšie z rodu akantaméba, sú rozšírené v životnom prostredí, pričom sa nachádzajú v pôde a v mnohých zdrojoch vody.

Riziko nákazy slzovičkovkou spočíva najmä v jej vdýchnutí a aj preto vedci z amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb varujú, aby ľudia na výplach nosa používali iba sterilizovanú vodu.

Nebezpečné meňavky sa totiž môžu nachádzať aj vo vodovodnom potrubí a výplachom nosa sa tak môžu dostať do organizmu. Pri skúmaní 10 pacientov infikovaných amébami tím vedcov zistil, že všetci si pred infekciou vyplachovali nos a najmenej polovica z nich použila vodu z vodovodu. Aj keď to neznamená, že infekcia prišla odtiaľ, existuje tu určitá miera pravdepodobnosti.

Foto: USCDC [Public domain], via Wikimedia Commons

Toto treba urobiť

Slzovičkovka zhubná je známa ako mozog požierajúca améba. Technicky síce nepožiera mozog, ale ničí mozgové tkanivo, ku ktorému sa dostane práve cez nos. Jej napadnutie potom spôsobuje príznaky podobné bakteriálnemu zápalu mozgových blán.

Infekcie slzovičkovkou sú ale zriedkavé, avšak sporadicky sa vyskytujú. Medzi rokmi 2013 až 2022 bolo v USA nahlásených 29 prípadov a štatistika úmrtnosti je v týchto prípadoch až 97 %. S jej nákazou máme skúsenosti aj na našom území, resp. v Československu. V 60. rokoch sa v Ústí nad Labem nakazilo 16 ľudí v plaveckom bazéne, pričom všetci zomreli. Bazén bol totiž napúšťaný upravenou vodou z Labe, avšak úprava meňavku nezlikvidovala, uvádza dokument publikovaný na hygiena.szu.cz.

Photo Credit:Content Providers(s): CDC/ Dr. Govinda S. Visvesvara, Public domain, via Wikimedia Commons

Podľa vedcov tak treba vodu z vodovodu pred výplachom prevariť a nechať vychladnúť a až potom použiť. Prípadne treba použiť inú sterilizovanú či filtrovanú vodu.

Aj keď kvalita vody na Slovensku je v mnohých oblastiach veľmi vysoká a riziko kontaminácie meňavkou je malé, je stále dobré myslieť na prevenciu. Taktiež niektoré potrubia v domoch či bytových domoch, za ktoré zodpovedá vlastník či správca, nemusia byť vždy vo vyhovujúcej kvalite a riziko tak môže narastať.

Uložiť článok

Najnovšie články