Foto: Archív SITA

V auguste 2020 otriasol Bejrútom mohutný výbuch.

Celý svet začiatkom minuloročného augusta zasiahla správa o ničivom výbuchu v prístave libanonského Bejrútu. Explózia 2750 ton dusičnanu amónneho spôsobila obrovskú katastrofu a vyžiadala si stovky životov. O strechu nad hlavou prišla viac ako desatina obyvateľov tohto mesta.

Článok pokračuje pod videom ↓

Desivý výbuch bolo cítiť vo veľkých vzdialenostiach. Zachytili ho seizmické senzory od Tuniska až po Nemecko. Teraz sa ukazuje, že explózia v Bejrúte spôsobila aj otrasy v jednej z vrstiev zemskej atmosféry, a to v ionosfére.

Ako výbuch sopky

Vedci z indického Národného technologického inštitútu sídliaceho v Rourkele a japonskej univerzity Hokkaido merali ako elektrické narušenia v ionosfére a zistili, že výbuch v Bejrúte bol porovnateľný s mnohými sopečnými erupciami,

Foto: Archív SITA

Zistili sme, že výbuch vytvoril vlnu, ktorá sa pohybovala v ionosfére južným smerom rýchlosťou asi 800 metrov za sekundu,“ povedal Kosuke Heki z univerzity v Hokkaido.

Ionosféra sa začína vo výške asi 50 kilometrov a tiahne sa až do vesmíru, do výšky približne 500 kilometrov. Vyznačuje sa veľkým počtom voľne sa pohybujúcich elektrónov. Slnečné lúče tu štiepia niektoré atómy plynov na častice s nábojom.

Môže odhaliť aj tajné jadrové skúšky

Tím vedcov na skúmanie zmien v distribúciách elektrónov počas výbuchu použil dáta z globálneho navigačného systému a sledoval prechod akustických vĺn cez plyny. Túto metódu vedci používajú už od 90. rokov na sledovanie výbuchov sopiek, ale aj napríklad na monitorovanie utajených jadrových testov.

Jedným z prvých pokusov o zachytenie týchto vĺn bolo monitorovanie riadených explózií v uhoľnej bani vo Wyomingu na štúdium reakcie v ionosfére. Rovnaký princíp analýzy dát sa použil aj pri výbuchu v Bejrúte a vedci zistili, že narušenie ionosféry bolo podobné ako výbuchy sopiek v Japonsku.

Bejrútska explózia narušila ionosféru viac ako výbuchy v bani vo Wyomingu, keďže tie boli utlmené explóziou pod povrchom. Aj keď výbuch spôsobil zmeny v ionosfére, nie je to nič, čo by nás malo nejako ovplyvňovať a čo by malo na tejto časti atmosféry zanechať dlhodobé stopy.

Foto: Archív SITA

Monitorovanie zmien v ionosfére je však výborný nástroj napríklad aj na zisťovanie tajných jadrových skúšok a meranie ich intenzity. Výbuch v Bejrúte mal intenzitu približne 1,1 kiloton TNT, čo zodpovedá malej atómovej bombe. Výbuch v bani vo Wyomingu mal silu až 1,5 kiloton TNT. Aj na základe týchto údajov a porovnávania toho, ako sa podpísali na ionosfére je možné určiť miesto a približnú silu utajovaných nukleárnych testov, napríklad zo strany Severnej Kórey, ktorá ich v minulosti niekoľko podnikla.

Uložiť článok

Najnovšie články