Foto: SITA/AP

Celý svet v súčasnosti sleduje, ako sa bude ďalej vyvíjať konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou.

Toto však nie je ani zďaleka jediná vojna, do ktorej sa Rusko pustilo. Vladimir Putin je pri pomyselnom kormidle už 22 rokov a za ten čas zažilo Rusko len málo období, počas ktorých by nebolo súčasťou nejakého vojnového konfliktu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Rusko je súčasťou rôznych vojnových konfliktov už po stáročia. Len za posledných niečo vyše 100 rokov sa však v konflikte s Ukrajinou ocitlo až trikrát, a to v rokoch 1918, 1937 a 2014. Konflikt odohrávajúci sa v súčasnosti je ďalším v poradí a je otázne, ako to celé dopadne. Pozrime sa však na vojny, ktorých súčasťou sa stalo Rusko od roku 2000, teda od obdobia, kedy sa prezidentom krajiny stal Vladimir Putin. V postsovietských vojnách zahynuli už tisícky ľudí, ďalší prišli o svoje domovy a svojich blízkych.

Druhá čečenská vojna, 1999-2000

V rámci druhej čečenskej vojny (prvá prebiehala medzi rokmi 1994 až 1996) sa ruské sily snažili obnoviť federálnu kontrolu nad čečenským separatistickým regiónom. Aj keď tie najdôležitejšie boje boli ukončené v roku 2000, ruské vojská v danej oblasti operovali až do roku 2009. Podľa portálu BBC v máji v roku 2000 prezident Putin vyhlásil priamu nadvládu z Moskvy, ruské vojská nad Čečenskom prakticky prevzali kontrolu.

Druhá čečenská vojna Foto: Русский: Фото: Михаил Евстафьев {{energijeP|Photo: Mikhail }}, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

V roku 2002 čečenskí rebeli prepadli divadlo v Moskve a vzali do zajatia najmenej 800 ľudí. Ruské vojská na budovu zaútočili jedovatým plynom, zomrela väčšina rebelov, ale aj najmenej 120 zajatcov. Počas ďalších potýčok, ktoré sa v priebehu obdobia čečenskej vojny odohrali, zomreli stovky ľudí, medzi nimi aj detí.

Rusko-gruzínska vojna, august 2008

Tento konflikt je známy aj ako vojna v Južnom Osetsku a odohral sa medzi 7. až 16. augustom v roku 2008. Postavili sa proti sebe ozbrojené sily Gruzínska, Ruska, Južného Osetska a Abcházska. Aj keď oficiálne konflikt vyvolalo samotné Gruzínsko, Rusko výrazne prispelo k eskalácii. Podľa portálu Atlantic Council to bola prvá európska vojna 21. storočia.

Južné Osetsko Foto: Yana Amelina (Амелина Я. А.), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Aj keď trval tento ozbrojený konflikt len krátko, jeho následky sú badateľné do dnešného dňa a výrazne ovplyvnil geopolitickú situáciu. Navyše, Rusko za svoj podiel na jeho eskalácii nenieslo takmer žiadne následky. V priebehu niekoľkých dní prišlo o život najmenej 280 ľudí a v nemocniciach museli ošetriť vyše 1 500 ranených.

Rusko-ukrajinská vojna, 2014

Nie je to tak dávno, čo sa vyeskaloval konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou, v roku 2014 totiž prebiehala vojna na východe Ukrajiny – v Donbase. Postavili sa proti sebe ukrajinské vojenské jednotky a proruskí separatisti. Podľa portálu BBC však Putin tvrdil, že ruské vojská zakročili len preto, lebo boli prinútené k sebaobrane.

20. februára v roku 2014 zažil Kyjev najhorší deň za posledných 70 rokov. V priebehu 48 hodín podľa BBC padlo konfliktu za obeť najmenej 88 ľudí. Vojaci pálili do protestujúcich, ktorí sa chránili štítmi vyrobenými z čokoľvek, čo našli okolo seba. 18. marca následne Putin podpísal dokument, vďaka ktorému sa Krym stal súčasťou Ruskej federácie.

Foto: SITA/AP

22. apríla úradujúci ukrajinský prezident nariadil obnovenie vojenských operácií proti proruským militantom na východe krajiny. 2. mája zomrelo po útokoch v Odese 42 ľudí. 14. júna proruskí separatisti zostrelili vojenské lietadlo, následkom čoho zahynulo ďalších 49 ľudí. 30. júla sa Európska únia a USA dohodli na sankciách, ktoré mali byť uvalené na Rusko. Mierová dohoda medzi Ukrajinou a Ruskom bola napokon podpísaná 5. septembra v Minsku. Vojaci sa z východu Ukrajiny stiahli 24. septembra, ďalší nasledovali v októbri.

Netrvalo dlho a situácia je napätá opäť

Ako informuje Global Conflict Tracker, Rusko na Ukrajinu opäť zaútočilo už na jar v roku 2021. Neskôr v októbri začalo Rusko opäť presúvať vojská a zbrane bližšie k hraniciam s Ukrajinou. Satelitné zábery z novembra a z decembra minulého roka jasne ukazovali, že ruské vojská sa dali do pohybu bez akéhokoľvek vysvetlenia. Koncom decembra bolo v blízkosti ukrajinských hraníc rozmiestnených viac ako 100 000 vojakov a americká vláda už vtedy upozorňovala, že Rusko môže začiatkom roka 2022 zaútočiť.

Foto: SITA/Petr David Josek

A nemýlili sa, obyvatelia mnohých ukrajinských miest skutočne žijú v strachu a obávajú sa o svoje životy a domovy. Len počas prvého dňa konfliktu prišlo podľa portálu The Independent o život najmenej 137 Ukrajincov a 316 je ranených, mŕtvi a ranení sú aj ruskí vojaci. Medzi obeťami sú však nielen vojaci, ale aj civilisti. Kto môže, uteká z Kyjeva, ale aj z ďalších miest.

Foto: SITA/Manu Fernandez

Iní hľadajú útočisko v staniciach metra. Putinovo konanie odsúdili hlavy viacerých mocností a Ukrajine vyjadrili solidaritu. Veria, že Rusko by malo byť potrestané za nezmyselné utrpenie, ktoré svojím konaním spôsobilo.


Uložiť článok

Najnovšie články