Foto: SITA/AP

Vojna medzi Ruskom a Ukrajinou ovplyvní ekonomiku, ktorá už aj tak stojí na vratkých nohách.

Rusko, ale aj Ukrajina patria medzi vývozcov dôležitých surovín. Kým niektoré krajiny sa dokážu zabezpečiť, iné sú od týchto dvoch krajín jednoducho závislé. Hrozí preto, že vojna spustí humanitárnu krízu nevídaných rozmerov. Toto je 5 komodít, ktoré vojna ovplyvní najviac.

Energie

Nejedna európska krajina je po energetickej stránke závislá práve od Rusov. Z Ruska smeruje niekoľko dôležitých plynovodov, aj to je pravdepodobne dôvod, prečo sa Európa zdráha vylúčiť krajinu z medzinárodného platobného systému SWIFT, informuje portál The Conversation.

Foto: SITA/Vadim Zamirovsky

Aj keď Nemecko pred niekoľkými dňami oznámilo, že až do odvolania pozastavuje schvaľovací proces Nord Stream 2, je jasné, že krajiny sa nemôžu celkom odstrihnúť od ruských plynovodov, vojna bude mať na dodávky vážny dopad. Svetové zásoby sú už teraz nízke, čo zapríčinilo kruté zdražovanie.

Potraviny

V roku 2021 zaznamenalo aj Slovensko prudký nárast cien potravín. Zapríčinili to zvyšujúce sa ceny energií, ale aj klimatická kríza. Vojna zapríčiní, že nátlak na producentov potravín sa bude zvyšovať ešte viac. Ako sme spomínali v článku včera, Rusko a Ukrajina vyvážajú množstvo pšenice, Ukrajina vyváža slnečnicový olej a obe krajiny sú kľúčové pri produkcii množstva potravín.

Vojna zapríčiní, že sa produkcia a vývoz pozastaví a bude veľmi ťažké nájsť náhradný zdroj. Napríklad, Turecko a Egypt dovážajú až 70 % pšenice práve z tejto oblasti. Čína sa zas do značnej miery spolieha na dovoz kukurice z Ukrajiny. Rusko je zas významným dodávateľom kľúčových ingrediencií na výrobu hnojív, produkcia plodín tak bude ovplyvnená vo viacerých krajinách.

Foto: SITA/Efrem Lukatsky

Cestovanie

Cestovanie je už teraz do značnej miery ovplyvnené pandémiou koronavírusu, vojna však celú situáciu môže zhoršiť ešte viac. Najviac bude pravdepodobne zasiahnutá lodná a železničná preprava. Po roku 2011 bolo vytvorené pravidelné železničné spojenie medzi Čínou a Európou. Aj keď po železniciach sa prepravuje relatívne malá časť tovarov, počas pandémie zohrala nesmierne dôležitú úlohu a jej význam narastá aj naďalej.

V súčasnosti sú odborníci pomerne optimistickí. Veria, že aj keď je vlaková preprava od Ukrajiny odklonená, následky budú relatívne mierne. Okrem toho, už pred vojnou sa mnohí lodní prepravcovia vyhýbali Čiernemu moru. Problém však predstavuje kontajnerová preprava. Jeden z najväčších prístavov pre lodné kontajnery sa nachádza práve v Odese. Ak ruské sily prístav odrežú, môže to mať nedozerné humanitárne následky.

Foto: SITA/Czarek Sokolowski

Globálne dodávateľské reťazce môžu podľa portálu Quartz výrazne ovplyvniť aj kybernetické útoky, keďže obchodovanie je výrazne závislé najmä od online komunikácie.

Kovy

Rusko a Ukrajina zohrávajú dôležitú úlohu aj pri produkcii kovov, ako je napríklad nikel, meď či železo, píše portál CNBC. Podieľajú sa aj na produkcii a vývoze ďalších surovín, ako sú napríklad neón, paládium a platina. Sankcie, ktoré môžu byť na Rusko uvalené, môžu zapríčiniť, že ceny týchto materiálov prudko vzrastú. Cena paládia už teraz narástla o 80 % v porovnaní s decembrom. Paládium sa pritom využíva v automobilovom priemysle, pri výrobe smartfónov, ale aj v zdravotníctve (je súčasťou zubných výplní).

Letecký priemysel v USA, ale aj v Európe sa zas spolieha na dodávky titánu z Ruska. Nedostatok týchto materiálov môže viesť k ďalšiemu zvyšovaniu cien, ktoré v konečnom dôsledku zasiahne každého. Zasiahnutá bude celá Európska únia, najtvrdšie však následky pocíti Nemecko.

Foto: SITA/Oleksandr Ratushniak

Mikročipy

Nedostatok mikročipov predstavoval vážny problém už v roku 2021. Mnohí optimisticky verili, že v roku 2022 sa situácia zlepší, súčasný vývoj udalostí ale môže zapríčiniť pravý opak. Spojené štáty americké chcú v rámci sankcií uvalených na Rusko odstrihnúť zásobovanie mikročipmi. Práve vyššie spomínané materiály sú pri výrobe mikročipov kľúčové, tieto vyhrážky preto môžu byť dvojsečnou zbraňou.

Až 90 % zásob neónu pochádza priamo z Ruska, informuje portál CIPS. Alternatívne zdroje v súčasnosti nebudú schopné Rusko rýchlo nahradiť a zásobovať svetový trh. Výrobcovia mikročipov majú v súčasnosti zásoby na nasledujúce 2 až 4 týždne. Ak však vojna naruší zásobovanie spomínanými materiálmi, výroba v mnohých odvetviach bude výrazne narušená.

Uložiť článok

Najnovšie články