Foto: Public Domain

V posledných rokoch bojujeme s výkyvmi počasia, na aké nie sme zvyknutí.

Niektoré časti sveta trápia ničivé horúčavy a požiare, iné bojujú s hurikánmi a záplavami. Za to všetko je však zodpovedný človek. Vedci preto vydali úprimné varovanie, už nie je čas takpovediac plakať nad rozliatym mliekom. Je najvyšší čas konať, inak to s ľudstvom dopadne veľmi zle.

Článok pokračuje pod videom ↓

220 renomovaných časopisov vydalo varovanie

Globálne otepľovanie už teraz ohrozuje životy miliónov ľudí. Aj keď svet ešte stále ohrozuje pandémia, nemali by sme zabúdať ani na tieto problémy. 220 renomovaných časopisov preto vydalo v pondelok úprimné varovanie.

„Zdravie ľudí už teraz výrazne trpí kvôli globálnemu otepľovaniu a zničenému životnému prostrediu,“ odznelo pred novembrovým summitom, ktorý bude venovaný práve téme dopadu klimatických zmien na zdravie človeka.

Foto: unsplash

Ako píše portál Science Alert, od čias predindustriálnej éry vzrástla teplota o 1,1 °C. Medicínske časopisy, vrátane Lancet, East African Medical Journal, Revista de Saude Publica či International Nursing Review potvrdili, že aj keď sa môže zdať, že nejde o vysoké číslo, na naše zdravie má vážny dopad. Ako informuje BMJ, za posledných 20 rokov vzrástla mortalita u ľudí nad 65 rokov kvôli zdravotným ťažkostiam, ktoré zapríčinili klimatické zmeny, až o 50 %.

Pandémia klimatické zmeny nezastavila

Vyššie teploty zapríčiňujú, že sú ľudia viac dehydrovaní a častejšie u nich dochádza k zlyhávaniu obličiek. Viac ľudí bojuje s rakovinovými ochoreniami kože, lekári sa častejšie stretávajú s tropickými ochoreniami, s ochoreniami pľúc, srdca, s alergiami a u žien aj s viacerými komplikáciami v tehotenstve. Aby toho nebolo málo, klimatické zmeny majú nesmierne negatívny dopad aj na naše mentálne zdravie.

Okrem toho, čoraz menej sa venujeme poľnohospodárstvu, čo má za následok, že boj s podvýživou je omnoho náročnejší. Najviac zasiahnuté sú pritom zraniteľné menšiny, medzi nimi deti a chudobní. Ak to bude takto pokračovať aj naďalej, do roku 2030 sa dostaneme od nárastu teploty o 1,1 °C k 1,5 °C, varuje IPCC. Ak nám aj naďalej bude takto pred očami miznúť aj fauna a flóra, hrozia nám katastrofálne následky, ktoré bude už nemožné zvrátiť.

Foto: unsplash

Pandémia raz skončí, na klimatické zmeny však neexistuje jednoduchý liek

Aj keď je naozaj nevyhnutné, aby sa v súčasnosti svet venoval tomu, ako poraziť pandémiu, nesmieme čakať, kým skončí, aby sme sa začali zaoberať napríklad redukciou emisií. „Riziká spôsobené zmenou klímy by mohli prekonať riziká spojené s jednotlivými chorobami,“ pridala sa k varovaniu aj Svetová zdravotnícka organizácia. Pandémia sa raz skončí, na klimatické zmeny však neexistuje žiadne očkovanie.

Vláda nejednej krajiny ukázala, že v čase krízy, akou je pandémia koronavírusu, dokáže zmobilizovať svoje sily a prostriedky a rázne zasiahnuť. Prečo teda v prípade klimatických zmien len čakáme a zatvárame oči pred následkami? Veď ak zabojujeme proti klimatickým zmenám, budeme investovať menej do liečenia ochorení spôsobených práve globálnym otepľovaním. V konečnom dôsledku je to teda výhra pre každého. Skutky jednotlivca však stačiť nebudú, je nevyhnutné, aby svoje sily spojili vlády krajín a prehodnotili svoj prístup.

Uložiť článok

Najnovšie články