Pedro Szekely from Los Angeles, USA [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Legendu o zlatom meste El Dorado ste už iste počuli aj vy.

Stovky rokov El Dorado lákalo tisícky dobrodruhov či historikov. O meste panovala legenda, že jeho zlatá žiara každému vyrazí dych, najprv však k nemu musíte nájsť cestu. Hovorilo sa, že leží v hlbinách džungle Južnej Ameriky. Aká je však skutočnosť?

Legenda o meste zo zlata

Vedci v severnej časti kolumbijskej džungle objavili usadlosť a domnievajú sa, že práve tu sa kedysi mohla zrodiť legenda o zlatom meste El Dorado. Prečo a ako vlastne vznikla? Ako píše portál IFLScience, vedci si myslia, že mesto zo zlata v skutočnosti nikdy neexistovalo. Pojem však vznikol v čase, keď španielski dobyvatelia na svojich cestách natrafili v kolumbijských Andách na kmeň so zvláštnym korunovačným rituálom. Počas neho sa totiž náčelník kmeňa vybral na breh jazera a celý sa potrel zlatým prachom.

Ako každý iný príbeh, aj tento sa rokmi a podaniami menil, až sa zo zlatého náčelníka stalo zlaté mesto, v niektorých verziách dokonca celá zlatá ríša. Odborníci sa domnievajú, že ku vzniku legendy prispel aj stret dobyvateľov s členmi kmeňa Tairona, ktorí žili v oblasti Sierra Nevada de Santa Marta neďaleko karibského pobrežia. Tí sa totiž preslávili umeleckými dielami, ktoré obsahovali zlaté ornamenty.

Jodocus Hondius [Public domain], via Wikimedia Commons
Aj keď ide o legendu, El Dorado poplietlo hlavu mnohým a nejeden bádateľ sa vydal zlaté mesto hľadať na miesta, kde kedysi žili spomínané kmene. Namiesto zlatého mesta sa však podarilo objaviť usadlosť, ktorá okolo roku 1970 dostala pomenovanie La Ciudad Perdida, čo v preklade znamená Stratené mesto. Vydalo sa sem mnoho archeológov a turistov bažiacich po poklade, po zlatých uliciach však niet ani stopy, zdá sa teda, že pátranie po zlatom meste pokračuje.

Žiadne zlato sa nenašlo

National Geographic čoskoro na svetlo sveta vypustí dokument, v ktorom bádateľ Albert Lin a archeológ Santiago Giraldo využijú tzv. LiDAR (Light Detection and Ranging) technológiu, ktorá im umožní poskladať detailný trojrozmerný obraz a zistiť tak, ako vyzerali usadlosti, ktoré sa v okolí Ciudad Perdida kedysi nachádzali. Vďaka tomu sa im napríklad podarilo zistiť, že vo výške 1 220 metrov sa nachádza kúsok zeme, kde bola umelo vytvorená plošina. Cestou k nej vedci natrafili na úlomky nádob a nástrojov, čo napovedá, že aj tu sa kedysi nachádzala usadlosť. V oblasti bolo objavených ďalších 6 usadlostí, ktoré sú pravdepodobne dielom kmeňa Tairona, ani na jednom mieste však nebolo objavené zlato.

Hieronymus Köler [Public domain], via Wikimedia Commons
Navyše, ukázalo sa, že ornamenty, ktoré členovia kmeňa vytvárali, neboli vyrobené zo zlata, ale boli zlatom len pomaľované. Kmeňu totiž nešlo o hodnotu samotného zlata, ale o to, čo ornamenty symbolizovali, a teda prepojenie so Zemou. Každý kúsok Zeme a prírody prislúchal inému božstvu a ako píše Newsweek, tým, že sem vtrhli Španieli bažiaci po zlate, neoberali kmeň o cennosti, ale o samotnú dušu a podstatu ich existencie.

IFLScience
Uložiť článok

Najnovšie články