Foto: Unsplash

Predstavte si, že na ulici stretnete človeka, ktorý sa vám pozdraví.

Dokážete okamžite zistiť, o koho ide alebo vám zaradenie tváre trvá o čosi dlhšie? Možno ste už počuli niekoho povedať, že na tváre jednoducho nemá pamäť. Na druhej strane sú však ľudia, ktorí s okamžitým zaradením nemajú vôbec žiaden problém. Ako ste na tom vy?

Dokážete rozoznávať tváre?

Rozoznávanie tvárí je mimoriadne dôležitou schopnosťou, za ktorú vďačíme aj evolúcii. Nie každý má však túto schopnosť rozvinutú v rovnakej miere, dalo by sa povedať, že tvorí akúsi škálu, píše portál Science Times. Na jednom z jej koncov sú ľudia, ktorí trpia poruchou, ktorej sa hovorí prosopagnózia. Tá im celkom zabraňuje rozlišovať tváre a priradiť si k nim mená. Na opačnej strane škály sú tzv. super rozpoznávači.

Ako informuje portál USA News, títo ľudia si tvár okamžite dokážu zaradiť, bez problémov si k nej priradia meno a dokážu si ju zapamätať na celé roky. To znamená, že ak dotyčnú osobu stretnú o niekoľko rokov, spoznajú ju takmer okamžite. Chcete vedieť, kde sa na škále nachádzate vy? Austrálski vedci sa rozhodli vytvoriť tzv. Face Test, teda Test tvárí.

Foto: unsplash

Test, ktorý v štúdii publikovala univerzita UNSW v Sydney trvá 15 minút a je údajne mimoriadne náročný. Je rozdelený do dvoch častí, pričom účastníkom sú prezentované fotografie tvárí a ich úlohou je rozoznať, ktoré z nich sa opakujú. V prvej časti testu môžu účastníci vidieť tvár s mnohými detailmi a s neutrálnym výrazom tváre.

V druhej časti testu je však tvár pozmenená. Mení sa napríklad uhol, pod ktorým bola fotografia vyhotovená alebo je výrazne upravený vek. Na ženskej tvári môže pribudnúť make-up a mení sa aj výraz tváre. Okrem toho, obrázok môže byť rozmazaný a črty tváre ťažko viditeľné.

Nie každý má na rozoznávanie tvárí talent

Podľa psychológa a jedného z autorov štúdie, Jamesa Dunna, ľudia zvládnu tento test v priemere na 50 až 60 %. Ľudia, ktorí majú skóre 70 % alebo viac, sú považovaní za super rozpoznávačov. Do testovania sa zatiaľ zapojilo 31 000 ľudí, ani jediný z nich však test nezvládol na 100 %, píše portál PLOS One.

Test bol takto vytvorený zámerne, aby nebol jednoduchý ani pre tých najlepších. Zároveň však vedci chceli identifikovať tých, ktorí ho zvládli na viac ako 70 %. Odhadujú, že takí ľudia tvoria približne len 2 až 3 % populácie.

Foto: unsplash

Nejde o prvý test tohto druhu, o niečo podobné sa už v minulosti pokúsil Cambridge s testom s názvom Cambridge Face Memory Test. Ako informuje časopis Behavior Reasearch Methods, známy je aj The Glasgow Face Matching Test.

Najnáročnejší z nich je však práve Face Test z dielne UNSW. Dunn dodáva, že nie každý môže byť v rozpoznávaní tvárí dobrý, táto schopnosť sa u ľudí líši podobne, ako napríklad IQ. V súčasnosti nie je známy spôsob, akým by bolo možné túto schopnosť u jedinca vylepšiť.

Uložiť článok

Najnovšie články