Ilustračné foto: NASA/The Boeing Company [Public domain], via Wikimedia Commons

Viete si predstaviť, že by ste leteli cez polovicu Zeme za menej ako hodinu?

Existuje mnoho ľudí, ktorí pravidelne cestujú lietadlom dlhé vzdialenosti. Diaľkové lety sú príliš zdĺhavé, človek doslova „zabije“ veľké množstvo času a nie každý má rád niekoľkohodinové sedenie vo vzduchu, vysoko nad zemou. Najnovší vedecký výskum by však mohol znamenať veľký posun vpred a takisto aj koniec diaľkových letov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Človek by mohol už o pár rokov cestovať 25-násobnou rýchlosťou zvuku. Z Londýna do New Yorku by vám tak let trval necelú hodinu. Pre mnohých nereálne, pre iných skvelá správa, vďaka ktorej budú môcť v budúcnosti ušetriť obrovské množstvo času.

Vedci z Reaction Engines totižto prišli na to, ako zastaviť tavenie a následné ničenie motora pri vysokých teplotách, ktoré dochádzajú pri tak vysokej rýchlosti. Vymysleli „chladič“, ktorý by motor ochladzoval a ten by tak mohol fungovať počas celého letu. Okrem tejto myšlienky už prebehli aj simulácie. Pri rýchlosti, ktorú vedci označujú Mach 3,3 (čo je v prepočte približne 4038 km/h) chladič fungoval správne, a preto by na obzore mohlo byť prvé hypersonické cestovanie.

Pre spomínané rýchle cestovanie, za menej ako hodinu z Londýna do New Yorku, však budú musieť lietadlá letieť o niečo rýchlejšie, a to presnejšie rýchlosťou Mach 5,5 (čo je v prepočte približne 6758 km/h). Najnovšie sa tak robí test pre Synergetic Air-Breathing Rocket Engine, v skratke Sabre, a ak chladič bude pracovať správne, na svete by tak mohlo byť v skutočnosti omnoho rýchlejšie cestovanie, na aké sme dnes zvyknutí.

Mark Thomas, generálny riaditeľ Reaction Engines, sa pre The Times vyjadril, že najdôležitejšou úlohou spoločnosti je teraz to, aby dokázal chladič udržať motor v správnej teplote. Concorde, jediné komerčne prevádzkované nadzvukové dopravné lietadlo, dokázalo dosiahnuť rýchlosť Mach 2, no podľa Thomasa, bola táto rýchlosť dobrá, no už v tejto rýchlosti bolo dosť horúce. Práve to je dôvod, prečo je tak dôležité pri vysokých teplotách, udržiavať motor a všetky súčasti chladné.

Thomas doplnil: „Toto všetko sa bralo v supersonickej úrovni. My však hovoríme o hypersonickej úrovni, kde je úroveň teplotnej hrozby extrémne vysoká. Musíme preraziť túto tepelnú bariéru, tá je faktorom, ktorý bol pre nás limitom.“

Spoločnosť Reaction Engines sa však nechce zameriavať len na lety a chce ísť so svojimi výskumami ďalej. Mark Thomas sa vyjadril, že by chcel vziať ľudí do vesmíru. To je však ešte dlhá cesta.

Na trhu však Reaction Engines nie je sama a má konkurenta. Je ňou známa spoločnosť Elona Muska SpaceX. Len prednedávnom totižto spoločnosť Swiss Financial Services predpovedala, že SpaceX Starship by mohla cestujúcich previezť cez Atlantik len za 29 minút. Ak by to bola pravda, z Veľkej Británie do Sydney by let trval necelú hodinu. A to je naozaj obrovský rozdiel.

ladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články