Ilustračná foto: Unsplash (NOAA)

Morské dno je mimoriadne vďačnou témou nejedného hororového scenáristu.

Ako však píše portál LadBible, záhady sa nedejú len vo filmoch. Dôkazom je niekoľko stoviek kilogramov vážiace zariadenie, ktoré z ničoho nič zmizlo a vedci ani len netušia, čo sa s ním mohlo stať.

Predstavte si, že ste súčasťou výskumného tímu. Na morské dno vyšlete ťažké zariadenie, ktoré však z ničoho nič prestane vysielať signály. Pomyslíte si, že možno došlo k poruche, oblečiete sa preto do potápačského výstroja a poberiete sa na dno zistiť, čo sa vlastne stalo. Keď však dorazíte na miesto, prekvapene zistíte, že tam žiadne zariadenie nie je a na jeho mieste ostalo len poškodené lano. Aj keď to znie ako hororový scenár, v ktorom sa morská príšera rozhodne, že sa s výskumníkmi trochu pobaví, nie je to tak. Viac ako 680 kilogramov vážiace zariadenie totiž skutočne zmizlo a nikto netuší, kam sa podelo.

Ostalo len poškodené lano

Výskumná stanica Boknis Eck Observatory bola zasadená do morského dna neďaleko nemeckého pobrežia a jej úlohou bolo pravidelne vysielať signály a poskytovať údaje z Baltického mora. Všetko fungovalo ako malo, až kým jedného dňa zrazu stanica údaje posielať prestala. Na dno mora sa preto vydala skupinka potápačov, aby zistili, kde je problém. Jediné, čo sa im však podarilo zistiť, bolo to, že výskumná stanica zmizla a ostalo po nej len lano, ku ktorému bola pripútaná.

K prípadu povolali políciu

Vedci sa pokúšali zistiť vlastnými silami, kam sa stanica podela, s prípadom sa im však nepodarilo pohnúť. K záhade preto bola dokonca povolaná aj polícia – vedci si totiž zmiznutie výskumnej stanice nevedia vysvetliť a myslia si, že jednou z možností je zásah neprajného človeka, ktorý sa rozhodol, že stanicu odstráni.

Zariadenie zmizlo ešte 21. augusta a portál LadBible uvádza, že vedci z inštitútu GEOMAR vyzývajú k pomoci aj verejnosť. Prosia každého, kto by 21. augusta videl v kempe Hökholz alebo v oblasti Sperrgebiet ‚Hausgarten čokoľvek podozrivé alebo našiel na pláži časti zariadenia, aby to okamžite ohlásil príslušným úradom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

#Korallenriffe zeigen, wie vielfältig unsere #Unterwasserwelt sein kann. Neben ihrer Funktion als natürliche #Küstenschutzanlagen und ihrem Dasein als unverzichtbare #Ökosysteme speichern sie unzählige Informationen über die Umweltbedingungen, in denen sie leben. Doch wie reagieren diese #Multitalente, wenn sich ihr Umfeld langsam verändert? Mehr dazu findet ihr auf unserer Website: https://www.geomar.de/entdecken/bilder-des-monats/bild-des-monats/article/bild-des-monats-august-2019/ Coral reefs show how diverse our underwater world can be. In addition to their function as natural coastal defences and their existence as indispensable ecosystems, they store countless pieces of information about the environmental conditions in which they live. But how do these multi-talents react when their environment slowly changes? More details on our website: https://www.geomar.de/en/discover/image-of-the-month/image-of-the-month/article/bild-des-monats-august-2019/

Príspevok, ktorý zdieľa GEOMAR Kiel (@geomar_kiel),

 

Funguje od roku 1957

Vzhľadom na to, aké je zariadenie ťažké, vyšetrovatelia vylúčili, že by ho z pôvodného miesta odniesol morský prúd spôsobený silnou búrkou či akýkoľvek morský živočích.

Vedci v tejto oblasti zisťujú slanosť vody, teplotu, prítomnosť kyslíka, chlorofylu a iných látok už od roku 1957, ide teda o jedno z najstarších stále funkčných zariadení. Údaje, ktoré boli za jeho pomoci získané, sú mimoriadne dôležité a nenahraditeľné, vedci preto dúfajú, že sa im zariadenie podarí nájsť a opäť spustiť čo najskôr.

ladbible
Uložiť článok

Najnovšie články